Premiera dokumentu “Na zawsze Melomani” [FOTO]

W piątek, 20-go maja 2022 roku, miał miejsce uroczysty pokaz premierowego dokumentu “Na zawsze Melomani”, opowiadającego o legendarnym jazzowym zespole, działającym w latach 50′, o zespole, od którego zaczął się prawdziwy jazz w Polsce – czyli o “Melomanach”. Wydarzenie odbyło się w łódzkim Kinie Charlie.

 

Zdjęcia do tej produkcji realizowane były również w gminie Ustronie Morskie, a w filmie wystąpiła ustronianka Dorota Gałęzowska. W dokumencie nie mogło zabraknąć Ustronia Morskiego, ponieważ w 1952 twórczość artystów rozkwitła w Ustroniu Morskim grając przez dwa miesiące w Ustroniance, ściągając filmowców, literatów i dziennikarzy muzycznych, m.in Jerzego Gruzę.  W Ustroniance zespół się scementował i po pobycie powstało szereg anegdot filmowych i jazzowych. Do dziś mówi się, że Komeda narodził się w Ustroniu Morskim, gdzie poznał słynną pianistkę Barbarę Hes-Bukowską.

 

 

 

 

Podczas łódzkiego pokazu wśród gości byli m.in. obecni wybitni muzycy – Michal Urb Urbaniak, Antoni Studziński, Andrzej Makowiecki i inne znakomitości.

 

Po seansie odbyło się zaś arcyciekawe spotkanie z twórcami dokumentu, którymi są reżyser Rafał Mierzejewski i scenarzysta Igor Mertyn. Gminę Ustronie Morskie reprezentowała Wójt Bernadeta Borkowska, Zastępca Wójta Sylwia Halama, Skarbnik Elżbieta Macek i Dorota Gałęzowska.

 

Film będzie można zobaczyć podczas sierpniowych wydarzeń kulturalnych w Ustroniu Morskim, które połączone będą z warsztatami muzycznymi dla dzieci i młodzieży.

 

 

Fot.: Gmina Ustronie Morskie

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments