Poprawa oświetlenia przy przejściu dla pieszych

W Kołobrzegu o poprawie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych mówi się od dawna. Warto wspomnieć, że istnieje wiele efektywnych systemów, aby pieszy na przejściu był widoczny, szczególnie po zapadnięciu zmroku. Na początku czerwca Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę oświetlenia przejść dla pieszych i dodatkowo – w ramach tego projektu – rozbudowę oświetlenia ul. Źródlanej w Kołobrzegu.

Łączny koszt całego przedsięwzięcia to 137.071,00 zł brutto. Przebudowę podzielono na 3 części. Dwie pierwsze realizować będzie firma z Karlina, natomiast ostatnią firma z Kołobrzegu.

Głównym założeniem projektu jest bezpośrednie oświetlenie pieszych poprzez stworzenie dodatniego kontrastu sylwetki pieszych na drodze i w strefie oczekiwania oraz na chodniku. Istotne jest również zwrócenie uwagi kierowców na obecność tak zwanej ,,zebry’’. Dzięki takiemu przedsięwzięciu strumień światła, który będzie padał na przechodniów, zaznaczy wąski pas wokół przejścia, co spowoduje większe skupienie się kierowców w czasie prowadzenia pojazdów. Oprawy oświetlające sylwetki pieszych zamontowane będą w niewielkiej odległości od przejścia, od strony nadjeżdżających pojazdów.

Natomiast na drogach dwukierunkowych oprawy zamontowane zostaną przed przejściem w obu kierunkach ruchu. Pierwsza część projektu jest już realizowana. Planowany termin zakończenia prac przypadać będzie na wrzesień – październik. Projekty techniczne na wykonanie oświetlenia zostały wykonane już w 2018 roku.

Przebudowa będzie przebiegać według następującego harmonogramu (przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniach):

Część 1:

ul. ppor. Edmunda Łopuskiego przy ul. Lotniczej
ul. ppor. Edmunda Łopuskiego przy ul. Zygmuntowskiej
ul. ppor. Edmunda Łopuskiego przy Szkole Podstawowej nr 3

Część 2:

ul. Szpitalna przy zatoce postojowej komunikacji miejskiej,
ul. Rzeczna przy skrzyżowaniu z ul. ppor. Edmunda Łopuskiego
ul. Dworcowa przy szkole muzycznej

Część 3:

Plac 18 Marca przy ul. Piastowskiej
ul. Zwycięstwa przy ul. Źródlanej z rozbudową oświetlenia ul. Źródlanej
ul. Zwycięstwa przy ul. Pomorskiej

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments