Ponad cztery tysiące zgłoszeń. Morsy i foczki jadą na zlot do Mielna. Będzie ponad 5 tysięcy śmiałków? [FILMY]

Równo o północy 27 stycznia br. upłynął termin rejestracji na tegoroczny XVI Międzynarodowy Zlot Morsów. W bazie jest 4.020 morsów i foczek z całego kraju oraz z Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Zgłoszeń może być więcej, bo od 6 lutego można kupić jeszcze wejściówki na wielką, wspólną kąpiel zimnolubnych w Bałtyku.

 

Niedzielne (10 lutego) wejście do morza w samo południe to nie jedyna atrakcja. W programie zlotu są: gry i zawody sportowe pn. Turniej mrozoodpornych, kąpiele w baliach z gorącą wodą, taniec przeciwko przemocy ph. One Bilion Rising oraz Bieg o puchar burmistrza Mielna. W ogromnej hali namiotowej usytuowanej na parkingu przy PoloMarkecie odbędzie się wieczór z kabaretem Hrabi, panel dyskusyjny pn. „Ludzie morza” z udziałem Romana Paszke, kapitana jachtowego, i Marka Dulewicza, specjalizującego się w fotografii podwodnej, a także wielki bal ph. Wodny świat. Z kolei niedzielne zanurzenie w Bałtyku poprzedzi tradycyjna parada przebierańców na ulicach Mielna.

Zlot organizowany jest zgodnie z wymogami ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Uczestników chronić będzie blisko 300 osób z Agencji Ochrony Mienia SOWA z Poznania, Straży Miejskiej, Policji, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, straży pożarnej, grupy ratowników Polskiego Czerwonego Krzyża i dwóch ekip medycznych. Skład uzupełnia 12 osób pracujących w Biurze Zlotu i około 50 pracowników technicznych. Uczestnicy i organizator imprezy są ubezpieczeni.

 

– Kąpiel będzie ochraniana z wody i lądu a każdy uczestnik zlotu otrzyma specjalny katalog zawierający informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz sygnałów alarmowych w razie pojawienia się jakiegokolwiek zagrożenia – zapewnia Maria Piskier z biura organizacyjnego.

Warto przypomnieć, że w ubiegłorocznym zlocie wzięło udział ok. 3,5 tysiąca morsów. a do wody podczas wspólnej kąpieli weszło 3.212 osób. Nadto Mielno figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa. Podczas imprezy dwukrotnie poprawiany był wynik w grupowym zanurzeniu w zimnej wodzie w jednym miejscu. Najpierw w lutym 2010 roku z udziałem 1.054 morsów, a po raz drugi w lutym 2015 roku, kiedy w Bałtyku zanurzyły się 1799 osoby. Nadto w grudniu 2015 roku został pobity rekord w największej liczbie kąpiących się morsów w wielu miejscach w tym samym czasie. Do wody weszło wówczas 3.717 osób w 42 lokalizacjach w Polsce. Pomysłodawcą, organizatorem oraz składającym wszystkie dokumenty związane z rekordem było Biuro Zlotu Morsów, które działa obecnie przy Centrum Kultury w Mielnie.

 

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments