Policjanci Ruchu Drogowego w SP 4

Mały lub duży. Biały, żółty, a może zielony? Każdy świecący gadżet sprawi, że po zmroku będziesz lepiej widoczny na drodze. Jak podkreślają policjanci, odblask przypięty do kurtki czy plecaka, może uratować życie. Podczas dzisiejszej prelekcji Policjanci Ruchu Drogowego promowali bezpieczeństwo w Szkole Podstawowej nr 4 w Kołobrzegu.


Policjanci uświadamiali dzieciom, że elementy odblaskowe, bez względu na formę lub kolor, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia, mogą ocalić czyjeś życie. Warto być widocznym po zmierzchu nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również w mieście. Pieszy, który nosi odbijające światło elementy, przechodząc przez pasy, zawsze będzie wcześniej zauważony przez kierowcę niż ten, który nie ma odblasków. Ważne jest, aby świecące drobiazgi umieszczać w widocznych miejscach, np. na wysokości kolan, dłoni czy w okolicach klatki piersiowej bądź pleców.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że pieszy nie ma takiej ochrony, jaką posiadają osoby podróżujące samochodem. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne, dlatego tak ważna jest jego widoczność na drodze. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba nosząca odblaski jest widoczna dla kierowcy nawet z odległości 150 metrów. Dzięki temu kierujący pojazdem ma czas na wykonanie odpowiedniego manewru: może zwolnić i bezpiecznie ominąć pieszego.

Funkcjonariusz wyjaśniał, że noszenie odblasków to nie chwilowa moda, ale prawny obowiązek – każdy pieszy poza obszarem zabudowanym powinien „świecić przykładem”.

Pamiętajmy! Twoje bezpieczeństwo zależy głównie od Ciebie – jeśli pozwolisz innym się zauważyć na drodze, to zdecydowanie zwiększasz szanse na bezpieczne dotarcie do celu.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments