Policja apeluje. Nie daj się oszukać

Koszalińscy policjanci przygotowali kilka porad, żeby nie dać się okraść. Oszuści stają się coraz bardziej zuchwali, wykorzystują różne metody i wymyślają nieprawdziwe historie po to, żebyśmy stracili czujność i kontrolę. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo.

 

 

PAMIĘTAJ:

Zanim wpuścisz nieznaną osobę do mieszkania – spójrz przez wizjer, zapytaj się kto i po co przyszedł.

– Jeśli już musisz kogoś zaprosić do środka, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu.
– Nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów. Najlepiej bezpośrednio udaj się do ich placówek.
– Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.
– Nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

Bądź ostrożny, gdy ktoś puka do drzwi:

• Jeśli ktoś podaje się za pracownika np. administracji, wodociągów, energetyki to zawsze żądaj okazania legitymacji.
• Nie wierz w nagłe, troskliwe wizyty bliżej nieokreślonych przyjaciół sprzed lat. Najczęściej są to oszuści, którzy chcą wejść do twojego domu i cię okraść.
• Bardzo często oszuści – działając we dwóch – proszą o sprawdzenie np. przewodów wentylacyjnych, lub kuchenki. Jedna osoba będzie ci towarzyszyła natomiast druga w tym czasie będzie okradała mieszkanie.

Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom!

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych działań, odłóżmy słuchawkę i wykręćmy numer 112!

Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.

Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

 

Foto: KMP Koszalin 

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments