Oszustwo metodą “na policjanta”. Seniorzy stracili łącznie 80 tysięcy złotych

Na terenie naszego województwa ponownie uaktywnili się oszuści działający metodą “na policjanta”. Od początku sierpnia na Policję zgłosiło się trzech seniorów, którzy łącznie stracili 80 tysięcy złotych.

 

 

Zgłoszone na Policję zdarzenia dotyczą podobnego działania sprawców. Nieznajomy mężczyzna dzwonił do seniorów na telefon stacjonarny podając się za rzekomego policjanta. Pod pretekstem uchronienia ich członków rodziny przed odpowiedzialnością karną za spowodowanie rzekomych wypadków drogowych, wyłudził oszczędności starszych mieszkańców naszego województwa. Dwa zdarzenia dotyczą mieszkańców Szczecina, gdzie dwaj 91- latkowie przekazali oszustom ponad  40 tysięcy złotych. https://szczecin.policja.gov.pl/szm/dzialania-policji/aktualnosci/49644,UWAGA-na-oszustow-w-Szczecinie-Ponownie-dzwonia-do-seniorow.html

 

Ostatnie z głoszenie dotyczyło 81- letniej mieszkanki Stargardu, do której zadzwoniła na telefon stacjonarny  kobieta, podająca się za policjantkę i poinformowała seniorkę, że jej wnuczek spowodował wypadek drogowy, podczas którego potracił kobietę w ciąży. W wyniku tego zdarzenia kobieta miała straciła dziecko, a sama znajdować się w ciężkim stanie. Rzekoma policjantka przekazała słuchawkę mężczyźnie, który podał się za wnuka 81- latki. Mężczyzna potwierdził  opowiedzianą wcześniej  historię i prosił o pomoc finansową i przekazanie pieniędzy mężczyźnie, który się po nie zgłosi.
W trakcie rozmowy kobieta podająca się za policjantkę kilkukrotnie wypytywała seniorkę o posiadane w  mieszkaniu oszczędności i biżuterię. Niestety nie wzbudziło to u 81- latki podejrzeń. Kobieta nie weryfikując przekazanych w rozmowie telefonicznej informacji uwierzyła oszustom i przekazała 40 tysięcy złotych mężczyźnie, który zgłosił się po gotówkę.
Jak się później okazało, żadne z opisywane przez oszustów zdarzeń nie miało miejsca  O tym, że seniorzy zostali oszukani zorientowali się dopiero po fakcie. Starsi ludzie stracili oszczędności swojego życia.

Policjanci po raz kolejny przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze. Tym razem wykorzystują metodę „na policjanta”. Sprawcy są bezwzględni, wykorzystują często nieporadność seniorów, ich łatwowierność oraz chęć pomocy bliskim.

Co robić, aby nie stać się ofiarą oszustwa?
• bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania;
• Policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy;
• krytycznie podchodź do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej;
• konsultuj się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy;
• nie informuj nikogo o  oszczędnościach, które masz w domu lub przechowujesz na koncie;
• nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,
• zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje,
• nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów;
• nie przekazuj osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności.

W pierwszym półroczu  2022 roku  zachodniopomorscy policjanci  otrzymali zgłoszenia o 64 przypadkach działania oszustów.  Na szczęście zdecydowana większość, bo  37 seniorów w porę zorientowało się, że mogą stać się ofiarami przestępczego działania sprawców i nie doszło do przekazania pieniędzy. Niestety kolejnych 27 straciło oszczędności swojego życia.  Oszuści od starszych osób mieszkających na terenie województwa zachodniopomorskiego wyłudzili w pierwszym kwartale br. ponad 1.350 tys PLN .

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że rozmówca nie jest prawdziwym funkcjonariuszem zadzwoń na numer 112. Zanim to uczynisz, pamiętaj, aby rozłączyć poprzednią rozmowę. Odczekaj chwilę i dopiero wtedy wykonaj nowe połączenie.

Zachodniopomorscy  policjanci stale pracują nad zgłoszonymi sprawami.

 

Foto: Archiwum

 

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments