Ostatnia chwila na „Mały ZUS plus”

Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z „Małego ZUS Plus”, mają mało czasu na zgłoszenie. Muszą to zrobić do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 r. i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

 

W Zachodniopomorskiem z ulgi tej korzysta 14,9 tys. przedsiębiorców (w Szczecinie 10,4 tys., w Koszalinie zaś 4,5 tys.). W Polsce do „Małego ZUS plus” mamy zgłoszonych ponad 328 tys. płatników.

 

Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Należy też pamiętać, że korzystanie z ulgi wpłynie na wysokość świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, takich jak zasiłek chorobowy czy macierzyński i z ubezpieczenia wypadkowego. Okres obniżonych składek będzie miał też znaczenie przy ustalaniu wysokości emerytury lub renty.

 

„Mały ZUS plus” skierowany jest do przedsiębiorców, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. złotych. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

 

Z „Małego ZUS plus” można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne.

 

Co ważne, każdy korzystający z „Małego ZUS plus” w 2022 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2022 r. (do 20 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2021 r. (w terminie do 20 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie i formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Foto: Archiwum

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments