One Bilion Rising [FILM]

Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany. W Polsce cały czas to kobieta/dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie “nie”, aby udowodnić winę gwałciciela.

Dlatego w 2019 roku tematem wiodącym akcji w Polsce jest kwestia zgody na kontakty intymne. Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy! Tylko “tak” oznacza zgodę na seks, a “nie” znaczy “nie”. To musi się stać oczywiste.

Akcję One Billion Rising zapoczątkowała Eve Ensler, autorka słynnych “Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. 14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu kolejnych lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Każdy kraj czy miejscowość wybierała i dodawała kolejne formy przemocy, które były dla lokalnej społeczności najważniejsze. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię.

Kołobrzeg już po raz trzeci jako jedno z kilkudziesięciu miast w Polsce bierze udział w akcji One Billion Rising Nazywam się Miliard. Finał odbędzie się 14.02.2019 r. o godz.17.00 na Dziedzińcu Ratusza pod ogólnopolskim hasłem “Tylko tak oznacza zgodę”, podkreślając, że seks bez wyraźnej zgody to gwałt. Uczestnicząc w finale okazujesz solidarność i wsparcie dla uczestniczek akcji oraz wszystkim ofiarom przemocy.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments