Olgierd Geblewicz z wizytą w Kołobrzegu. Środki na przedszkola, nagrody dla młodych smakoszy i spotkanie z aktywnymi samorządowcami [FOTO]

Marszałek województwa udał się do Kołobrzegu. Podczas pobytu w nadmorskim kurorcie Olgierd Geblewicz wziął udział w konferencji prasowej poświęconej programowi „Przedszkola dla Wszystkich”, wręczył nagrody kołobrzeskim uczniom uczestniczącym w konkursie „Poszukiwacze Smaku” oraz spotkał się z Radą Osiedla Radzikowo, którego mieszkańcy najliczniej poszli w Kołobrzegu do urn podczas II tury wyborów prezydenckich. Wizyta odbyła się w poniedziałek, 7 września 2020 roku.

 

Miejsca przedszkolne, konkurs „Poszukiwacze Smaków oraz aktywność obywatelska mieszkańców Kołobrzegu – to główne tematy jednodniowego pobytu Olgierda Geblewicza w Kołobrzegu. Zachodniopomorskiemu marszałkowi towarzyszyła członek Zarządu Województwa Anna Bańkowska.

Nowe miejsca w kołobrzeskich przedszkolach dzięki unijnej pomocy

Miasto Kołobrzeg stawia na wychowanie przedszkolne. Budowa nowej placówki – Przedszkola Miejskiego nr 4 – dla 150 dzieci oraz otwarcie nowego oddziału z 20 miejscami przy Szkole Podstawowej nr 8 to najlepsze przykłady ostatnich działań. Podjęte inicjatywy zostaną wsparte eurofunduszami Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki unijnej dotacji w wysokości ponad 3 mln zł przyznanej w ramach programu „Przedszkola dla Wszystkich”, do 2022 roku powstanie nie tylko 170 nowych miejsc dla maluchów. Środki pozwolą także na dostosowanie istniejących placówek do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej, zakup wyposażenia sal i pomieszczeń, nabycie materiałów dydaktycznych, organizację zajęć specjalistycznych z hipoterapii, dogoterapii, logopedii oraz na wdrożenie programów rozwojowe w zakresie nauki języków obcych, programowania czy matematyki. Realizację zadania władze Kołobrzegu zaplanowały od lipca 2020 do sierpnia 2022 roku. Działaniami zamierzają objąć ponad 200 dzieci.

Kołobrzeg jest jednym z przykładów, że warto sięgać po unijne środki, by zmieniać na lepsze warunki opieki dla naszych pociech. W pespektywie 2014-2020 podpisaliśmy jak dotąd 121 umów w zakresie upowszechniania edukacji przedszkolnej na Pomorzu Zachodnim. Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie – z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 – przeznaczył na ten cel 77 mln zł. Z unijną pomocą udało się dofinansować prawie 3 tys. miejsc wychowania przedszkolnego, a ponad 5 tys. maluchów objętych zostało programem dodatkowych zajęć edukacyjnych – zaznaczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Nagrody dla młodych poszukiwaczy smaków z Kołobrzegu

Młodych miłośników dobrej kuchni i dawnych smaków nie brakuje w Kołobrzegu. Wskazują na to wyniki konkursu „Poszukiwacze Smaków” organizowanego od lat przez Urząd Marszałkowski. O laury w tegorocznej, siódmej już edycji przedsięwzięcia, walczyła młodzież zachodniopomorskich szkół. W kategorii placówek podstawowych szczególnie mocny zespół reprezentował SP nr 1 z Kołobrzegu. Pierwsze miejsce zdobyła Dominika Puzio za tort chlebowy babci Władysławy, trzecie miejsce zajął Mikołaj Fir za kiełbasę ze słoika, a wyróżnienie powędrowało do Kacpra Fira za białą kiełbasę. Jury doceniło także udział w przedsięwzięciu Blanki Djurić-Pogacy. Teraz młodym smakoszom, których opiekunem jest Helena Paradowska, wręczone zostały nagrody, upominki i dyplomy.

Konkurs „Poszukiwacze smaków” to z jednej strony nauka o produktach tradycyjnych i budowanie tożsamości kulinarnej, a z drugiej możliwość poznawania nowych produktów, które w przyszłości mogą uzyskać wpis na ministerialnej liście. Cieszę się, że z roku na rok rośnie zainteresowanie konkursem wśród uczniów zachodniopomorskich szkół podstawowych – przyznała członek Zarządu Województwa Anna Bańkowska.

W poprzednim tygodniu nagrody dla młodych znawców smaku trafiły z kolei do uczestniczył konkursu reprezentujących szkoły podstawowe ziemi pyrzyckiej. Wręczył je wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Kołobrzeg aktywnie skorzystał z praw obywatelskich

Miasto Kołobrzeg okazało się jednym z najaktywniejszych samorządów lokalnych podczas drugiej tury wyborów prezydenckich. W konkursie Marszałka Województwa „Aktywna gmina. Aktywne osiedle. Aktywne sołectwo”, nadmorski kurort zwyciężył w kategorii gmin 40-100 tys. mieszkańców. Frekwencja wyniosła 72,85%, a prym wiodło Osiedle Radzikowo. To tam właśnie trafi nagroda w wysokości 25 tys. zł.

Zazwyczaj frekwencja na Pomorzu Zachodnim była gorsza od średniej krajowej, ale coraz bardziej się do niej zbliżamy, jesteśmy w regionie coraz bardziej aktywni. Niewątpliwie konkurs ten to sukces gmin nadmorskich, m.in. Miasta Kołobrzeg. Do niego przyczynili się turyści odwiedzający latem nasze wybrzeże – przekonywał marszałek Olgierd Geblewicz.

Oprócz Kołobrzegu, po laury w konkursie sięgnęli także: Dziwnów w kategorii gmin do 10 tys. mieszkańców z frekwencją 86,09% (nagrodę wręczył kilkanście dni temu wicemarszałek Olgierd Kustosz), Dobra Szczecińska w kategorii 10-40 tys. mieszkańców z frekwencją 77,44% oraz Szczecin w kategorii gmin powyżej 100 tys. mieszkańców z frekwencją 70,43%.

 

 

Foto.: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

0 0 votes
Article Rating


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments