Obchody Dnia Pioniera 2019

W piątek 31 maja już po raz ósmy w historii miasta, przy Obelisku Upamiętniającym Pionierów odbyło się spotkanie, mające na celu uczczenie pamięci i zasług pierwszych osadników, którzy dotarli do polskiego Kołobrzegu w 1945 roku, odbudowywali i tworzyli miasto z powojennych gruzów.


Zaczynali wszystko od początku, wszystko było dla nich, ale i dla miasta – pierwsze. Kołobrzeg był najbardziej zniszczonym miastem ówczesnego województwa szczecińskiego, Pionierzy bez wody, prądu i gazu, musieli wspólnymi siłami radzić sobie z rzeczywistością. Pierwsi powojenni mieszkańcy z niezłomną wiarą wkładali wiele wysiłku w odgruzowywanie Kołobrzegu. Łączyła ich nie tylko praca przy porządkowaniu i odbudowie małej ojczyzny.

– Nie raz słuchając waszych wspomnień słyszę o tęsknocie do rodzinnej atmosfery tamtych czasów, wzajemnego zrozumienia, szacunku, solidarności, życzliwości… Dzięki wam i waszym rodzinom Kołobrzeg wstał z kolan i zaczął szybko się rozrastać. Niezmiernie cieszę się, że 8 lat temu ówczesna Rada Miasta ustanowiła dzień 31 maja Dniem Pioniera. Trudno znaleźć słowa, które wyrażają wdzięczność za poświęcenie i ogromny trud, jaki w odbudowanie naszego miasta włożyli Pionierzy – wasi dziadkowie, rodzice i wy sami – skromni bohaterowie powojennych zmagań. W imieniu wszystkich mieszkańców dziękuję wam i waszym rodzinom za wszystko, co zrobiliście, za stworzenie tak pięknego miejsca do życia. Wasz trud jest przez nas doceniony, a młode pokolenia będą o nim pamiętać, dzięki podtrzymywaniu tradycji, zapewnieniu edukacji historycznej, dzięki niezwykle aktywnemu Klubowi Pionierów i Chórowi Pionierów oraz spotkaniom takie jak to– mówiła podczas uroczystości Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu.

O muzyczną oprawę uroczystości zadbał zespół Mayol. Pod obeliskiem zapalono znicze, a delegacje złożyły kwiaty.

 

Fot.: UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments