Nowa droga ekspresowa S11. Oferty od czternastu wykonawców

Do 2023 roku powstanie nowa dwujezdniowa droga ekspresowa S11 na odcinku Koszalin – Bobolice o długości 47,7 km. Nadto powstaną cztery nowe węzły drogowe. Natomiast węzeł Koszalin Zachód, w ramach obwodnicy Koszalina i Sianowa, zostanie rozbudowany. Nowa trasa w większości będzie poprowadzona nowym przebiegiem, obok drogi krajowej nr 11.

W piątek (14 czerwca) w oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie zostały otwarte oferty cenowe w przetargach na realizację drogi S11. Powstaną 3 odcinki. Pierwszy z Koszalina do Zegrza Pomorskiego o długości 16,8 km przyciągnął dziesięciu wykonawców, a najtańszą ofertę na kwotę około 481,38 mln zł złożyło konsorcjum NDI Sp. z o.o. Dla odcinka Zegrze Pomorskie – Kłanino (węzeł Koszalin Południe) o długości 19,28 km przyszło 14 ofert, a najtańszą na kwotę blisko 478,3 mln zł złożyła firma Mostostal Warszawa. Natomiast na końcowy 11,6-kilometrowy odcinek z Kłanina do Bobolic wpłynęło 12 ofert, a najtańszą na kwotę około 393,21 mln zł złożyło również konsorcjum NDI.

Zwraca uwagę duże zainteresowanie branży, bo oferty złożyły firmy polskie i zagraniczne. Teraz będą one sprawdzane. Kryteria wyboru ofert w przetargach to w 60 procentach cena, w 30 procentach przedłużenie gwarancji na wybrane elementy i w 10 proc. skrócenie terminu wykonania kontraktu o 3 miesiące.

Termin realizacji to 36-39 miesięcy. Zgodnie z założeniami roboty budowlane powinny ruszyć w 2021 roku, a finał zaplanowany na 2023 r.

Przygotowywany odcinek S11 umożliwi całkowite ominięcie Koszalina, włączając się w budowaną obwodnicę Koszalina i Sianowa na węźle Koszalin Zachód. Zresztą droga wyprowadzi ruch tranzytowy również z innych miejscowości, czym znacznie usprawni dojazd nad Bałtyk i skomunikowanie Pomorza Środkowego z resztą Polski.

 

Grafika: GDKKiA O/Szczecin

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments