Niecodzienna wizyta w kołobrzeskich przedszkolach daltońskich

Plan daltoński nazywany również edukacją daltońską jest metodą polegającą na indywidualnej pracy dziecka i zerwaniem z tradycyjnym nauczaniem. Wykorzystanie tej metody uczy dzieci przede wszystkim samodzielności, odpowiedzialności i współpracy. Przedszkola Miejskie nr 2 i nr 8 w Kołobrzegu od trzech lat realizują koncepcję planu daltońskiego i w czerwcu 2018 r. stały się certyfikowanymi placówkami.


12 listopada 2018 r. na Politechnice Koszalińskiej odbyła się Międzynarodowa Konferencja naukowo- dydaktyczna, poprzedzona wizytą studyjną w placówkach „daltońskich” w Koszalinie i Kołobrzegu, co było dla nas szczególnym wydarzeniem. Dzień 11 listopada był dla pracowników Przedszkola Miejskiego nr 2 oraz Przedszkola Miejskiego nr 8 podwójnie ważny. W dniu 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyła się bowiem niecodzienna wizyta. W ramach Międzynarodowej Konferencji Daltońskiej odwiedzili nasze przedszkola: prezes Dalton International Roel Roner, wiceprezes Paul Bruijn, międzynarodowa konsultantka P. Agata Sowińska oraz delegacja z Shenzen Dalton Xinhua School w Chinach. Była to nieoficjalna delegacja szkół daltońskich z udziałem przedstawiciela organu prowadzącego P. Elżbiety Korczewskiej Kierownika Referatu Oświaty.

Ponieważ nasi goście nie mogli “na żywo” zaobserwować pracy dzieci ze względu na ustalenie w tym dniu dnia wolnego od pracy, spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia prezentacji multimedialnej przez nauczycieli. Zostały w niej ujęte wszelkie działania związane z wdrażaniem Koncepcji Planu Daltońskiej od samych początków aż do momentu uzyskania certyfikatu. Fotografie i filmy wywołały uśmiechy na twarzach gości, którzy chętnie zadawali pytania. Kolejnym punktem spotkania było zwiedzanie placówek. Nasi goście bacznie obserwowali aranżacje sal oraz wszelkie wizualizacje, które stosuje się w codziennej pracy z dziećmi. Towarzyszyły temu rozmowy w bardzo przyjaznej atmosferze które pozwalały na wymianę doświadczeń i wysłuchanie jakże cennych uwag i spostrzeżeń a także pozytywnych odczuć i relacji. Cieszymy się bardzo z tak udanej wizyty i liczymy, że jeszcze nie raz będziemy mogli podejmować w naszym przedszkolu tak znamienitych gości.

“Spotkało nas wyjątkowe wyróżnienie… Miałyśmy okazję, aby oceniali nasze wysiłki we wdrażaniu Planu daltońskiego profesjonaliści i autorytety w tej dziedzinie. Ich opinie i spostrzeżenia są dla nas niezwykle cenne i pouczające w dążeniu do obranego celu i wizji jaka towarzyszy nam przy wdrażaniu tej koncepcji. Ta droga właściwie dopiero się rozpoczęła i z tym pozytywnym wsparciem nie zamierzamy zwalniać tempa”- mówi dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2 Pani Dorota Warzocha. Przyjemnym zwieńczeniem spotkania było zwiedzanie naszego pięknego miasta. W tym niezwykłym dla wszystkich Polaków dniu mieli oni okazję choć w niewielkim stopniu uczestniczyć w obchodach Odzyskania Niepodległości.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments