Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Integracja to słowo, które dzisiaj, w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych powinno wybrzmiewać jak najgłośniej.

 

Dzień ten ma nie tylko przypominać o potrzebach czy barierach, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne, ale i o tym, jak ważna jest integracja społeczna osób z niepełnosprawnościami. Społeczeństwo tworzymy my wszyscy, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku, wykształcenia czy sprawności. Każdy inny, wszyscy równi. Wszystkim osobom niepełnosprawnym oraz ich bliskim życzę przede wszystkim zdrowia i wielu radości w codziennym życiu. Niech w realizacji marzeń i planów oraz osiąganiu wyznaczonych celów zawsze towarzyszy Państwu uśmiech i życzliwość.

Ogromnie ważne jest wzajemne wsparcie, podejmujemy wiele inicjatyw, które wspierają osoby niepełnosprawne. W naszym mieście działa też Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych. Dzięki jego zaangażowaniu w ostatnim czasie wdrożono m.in.:

  • “Kołobrzeg bez Barier – Rowery dla Wszystkich” – bezpłatna wypożyczalnia rowerów i napędów do wózków dla osób z niepełnosprawnością, w skład której wchodzą rowery tandemowe dla osób niewidomych i słabowidzących z przewodnikami, rowery trójkołowe dla osób mających problemy z równowagą, napędy elektryczne dla wózków inwalidzkich, napędy hybrydowe (ręczne ze wspomaganiem elektrycznym) do wózków inwalidzkich,
  • ul. Zwycięzców i Plac 18 Marca – po konsultacjach z Zespołem ds. likwidacji barier architektonicznych na chodnikach powstały ścieżki sensoryczne dla osób niewidomych i słabowidzących. Wszystkie przejścia są na poziomie zero, nie ma krawężników, dodatkowo wszystkie znaki jak i latarnie, które znajdują się na chodniku, zostały oklejone w kontrastowym kolorze, dla osób słabowidzących,
  • przedszkole przy ul. Radomskiej – po konsultacjach z Zespołem ds. likwidacji barier architektonicznych poprawiony został projekt łazienki, a przy audycie w trakcie budowy, stopień przy wyjściu ewakuacyjnym zamieniony został na podjazd.

Marcin Racinowski pełni dyżury w Centrum Spraw Społecznych w Kołobrzegu przy ul. Okopowej 15, we wtorki od 08:00 do 11:00, oraz czwartki od 14:00 do 17:00.

 

 

Źródło.: UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments