Malarstwo, Krystyna i Piotr Wasilewscy

Krystyna Wasilewska urodziła się w Wołkowysku na Białorusi. Na pomorze – do Koszalina trafiła poprzez Miastko i Białogard, gdzie pracowała w Miejskim Domu Kultury, a następnie w Koszalinie w Zjednoczeniu Gospodarki Komunalnej. Maluje od dwudziestukilku lat. Zaczęła w Ognisku Plastycznym, gdzie pod okiem takim mistrzów jak Jerzy Niesiołowski czy Ryszard Moroz doskonaliła trudną sztukę pędzla.

Aktywnie uczestniczy w organizowanych przez KTSK nieprofesjonalnych plenerach malarskich w Darłówku, Boninie, Trzebieży, Białym borze, Neubrandenburgu. Maluje martwe natury, pejzaże, lecz nade wszystko kwiaty -róże, nagietki, piwonie, irysy kolorowych bukietach. Ujmuje je realistycznie, rzetelnie obserwuje naturę. Obrazy zdradzają szczególne zainteresowaniem kolorem i światłem. Kolory dobrane są z wielkim wyczuciem i smakiem. Obrazy pobawione są wszelkich ostrych kształtów i linii, jakby rozpływają się w kolorowej mgle tła. Artystka nie wzoruje się na nikim. Ma swój własny, trudny, szeroki sposób kładzenia barw. Jest to sztuka żywa, kolorowa i szlachetna. Jestem przekonany, że kwiaty pani Krystyny Wasilewskiej potrafią wzruszyć i długo pozostaną w pamięci widzów. K. Kontowski – Kustosz Muzeum w Darłowie w folderze z wystawy “Kocham Kwiaty” z 1997 r.

Krystyna Wasilewska uprawia malarstwo sztalugowe od kilkudziesięciu lat. W latach osiemdziesiątych była uczestnikiem Klubu Plastyka przy Wojewódzkim Domu Kultury w Koszalinie. Po jego rozwiązaniu była w czteroosobowej grupie założycieli Zespołu Pracy Twórczej Plastyki, którego członkiem jest do dziś. Uczestniczy w plenerach organizowanych przez Zespół. Brała udział w ponad pięćdziesięciu wystawach zbiorowych między innymi w: Szczecinie, Boninie, Mielnie, Połtawie – Ukraina, Neubrandenburgu – Niemcy, Darłówku, Połczynie Zdroju, Białym Borze, Trzebieży, Krakowie, Koszalinie. Wystawy te organizowane były przez ZPTP jak również Związek Marynistów Polskich, Koszaliński Związek Nauczycieli Plastyków. Jej prace znajdują siew zbiorach Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, Muzeum Zachodnio Kaszubskiego w Bytowie, Urzędu Miejskiego w Koszalinie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Anglii, Szwecji, Danii, Francji, Niemczech, Kanadzie, Australii, Norwegii)

Piotr Wasilewski. Studia: Politechnika Koszalińska, Wzornictwo, tytuł magistra sztuki w 2003 roku. Specjalność: Komunikacja Wizualna; Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Koszalin-Słupsk;

Wystawy indywidualne:

 • Koszalin – “Pablo Cafe” – 2004;
 • Bydgoszcz – siedziba BRE Bank – 2004;
 • Koszalin – siedziba PKO BP – 2005;
 • Koszalin – Galeria “Centrum” – 2008;
 • Koszalin – Galeria”Ratusz” – 2001, 2011;

Wystawy partnerskie:

 • Koszalin – Galeria “Ratusz” – 2000, 2002; Bytów – Muzeum Zachodnio – Kaszubskie, 2004;
 • Koszalin – Centrala Artystyczna – z okazji Dni Koszalina 2006;
 • Koszalin – Klub Spółdzielczy “Bałtyk” 2011;
 • Koszalin – Kawiarnia NOT 2011;

Udział w plenerach organizowanych przez: Stowarzyszenie o nazwie Zespół Pracy Twórczej Plastyki w Koszalinie; środowisko twórcze z Niemiec; stowarzyszenie SAIE ze Szczecina; Związek Artystów Plastyków; Udział w V Festiwalu Instalacji Lirycznych’ 2009, Gdańsk/ Sobieszewo; Konkursy: laureat Konkursu “Salon Wielkopolski” w latach 2003, 3004, 2009; Udział w ponad czterdziestu wystawach zbiorowych – w tym jubileuszowych ZPAP; Realizacje: projekty w zakresie komunikacji wizualnej i form przemysłowych; Nauczyciel projektowania graficznego, projektowania multimedialnego w Zespole Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie.

 • Wernisaż: 07.06.2019 r. | 18:00
 • Termin: 08.06. – 13.07.2019 r.
 • Miejsce: GSW (Ratusz, prawe skrzydło)

  Fot. UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments