Koncert Finałowy XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Katedrze

Serdecznie zapraszamy na Koncert Finałowy XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Katedrze, realizowany w ramach projektu współpracy miast “Most Kulturalny Poznań-Kołobrzeg”.


Cykl czwartkowych spotkań z muzyką poważną zakończy się premierą kameralnej wersji IV Symfonii Gustawa Mahlera w wykonaniu Orkiestry Świętego Marcina złożonej z muzyków Teatru Muzycznego w Poznaniu. IV Symfonia G. Mahlera to dzieło wyjątkowe – jedna z czterech kompozycji tworzących spójną całość. Ów kompozytor to człowiek, którego poczucie obcości dotykało na trzech płaszczyznach: po pierwsze, jako osoba urodzona w Czechach był intruzem w Austrii; po drugie, jako Austriaka uznawano go za obcego w Niemczech; po trzecie jako Żyd czuł się obcy dla świata.

W cyklu symfonii otwarcie podjął ważną dla niego tematykę chrześcijańską: I Symfonię wieńczy triumfalny chorał oparty na oratorium “Mesjasz” Haendla, dwie ostatnie części II Symfonii mówią wprost o zmartwychwstaniu i odpuszczeniu grzechów, III Symfonia w zaskakujący sposób łączy w sobie postawę ateisty Nietzschego z piosenką ludową wysławiającą odkupicielską łaskę Jezusa Chrystusa. W finale IV Symfonii przedstawia wizję wstąpienia chrześcijańskiego dziecka do nieba. Mahler w arcymistrzowski sposób wplótł w IV Symfonię skomponowaną w 1892 roku pieśń “Das himmlische Leben”, którą podczas czwartkowego koncertu wykona laureatka licznych nagród operowych, Agnieszka Adamczak. Poprzez skupienie się na intymnych przeżyciach i zerwanie z monumentalizmem poprzednich dzieł, Mahler uczynił utwór wyjątkowym. Według profesjonalistów jest to najbardziej klasyczne z symfonicznych dzieł Mahlera, nawiązujące do Haydna, Mozarta i Beethovena. Kluczowe i niesamowite jest jednak zaklęcie w nim pozamuzycznej wizji, symbolicznego przesłania, które warto odkryć. Odkrywanie tego przesłania w kołobrzeskiej Bazylice, miejscu niezwykle ważnym dla chrześcijan – z pewnością będzie nietuzinkowym przeżyciem. Orkiestra Świętego Marcina wykona kameralną wersję dzieła Mahlera w opracowaniu Klausa Simona, dyrygował będzie Piotr Deptuch.

Bilety na koncert finałowy w cenie: 35 zł normalne i 30 zł ulgowe (dzieci, młodzież, emeryci i renciści), do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartki godzinę przed koncertem. Bilety także na stronie www.kupbilecik.pl

23 SIERPNIA 2018 GODZ. 20.30 BAZYLIKA W KOŁOBRZEGU
XVIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL “MUZYKA W KATEDRZE”
Koncert finałowy
w wykonaniu Orkiestry Świętego Marcina pod dyrekcją Piotra Deptucha
Agnieszka Adamczak – sopran

Noty biograficzne


Piotr Deptuch
 – kierownik muzyczny, dyrygent. Absolwent dyrygentury symfoniczno-operowej na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz studiów w zakresie teorii muzyki. Współpracował z Operą Wrocławską, Operą i Operetką w Szczecinie, Teatrem Wielkim w Łodzi i w Poznaniu, bydgoską Operą Nova, Operą na Zamku w Szczecinie (kierownik muzyczny i konsultant repertuarowy sceny w latach 2007-2012). Od 2014 związany z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, od sezonu 2015/2016 zastępca dyrektora ds. artystycznych. Jako kierownik muzyczny przygotował premiery musicali: Jekyll & Hyde oraz Evita. Poprowadził od pulpitu dyrygenckiego koncertowe wykonanie Jesus Christ Superstar i polską prapremierę musicalu Zakonnica w przebraniu. Obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie (2012), obecnie adiunkt w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Repertuar dyrygenta obejmuje dzieła od klasycyzmu po współczesną awangardę.


Agnieszka Adamczak
 – ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Debiutowała rolą Paminy w “Czarodziejskim Flecie” W.A. Mozarta na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu. Współpracowała z Internationale Opernstudio w Zurychu. Wzięła udział w projekcie Mozart Residence, gdzie wystąpiła na Gali Operowej podczas jednego z czołowych festiwali operowych na świecie Aix-En-Provence we Francji. Laureatka I nagrody na konkursie wokalnym im. Anneliese Rothenberger w Niemczech oraz w Concorso Internazionale di Canto “La Bohéme” w Weronie, II nagrody na International Hans Gabor Belvedere Singing Competition 2010 w Wiedniu. Występowała w Jordanii i Hiszpanii. W 2014 r. pod opieką Krystyny Jandy zadebiutowała rolą Hanny w “Strasznym dworze” S. Moniuszki w Teatrze Wielkim w Łodzi.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments