Komplet wózków amunicyjnych już w muzeum

W dniu 27 czerwca2019 r. w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odbyła się uroczystość przekazania zestawu lawet do przewozu moździerza 220 mm, wz.32. Wydobyte z dna jeziora w Norwegii lawety znajdowały się początkowo w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, skąd w ramach wieloletniego wypożyczenia trafiły do Kołobrzegu.

Wszystkie lawety przeszły gruntowną konserwacje w zakładach Artura Zysa w Plawcach pod Poznaniem. Dzięki precyzyjnym zabiegom konserwatorskim w pełni odzyskały sprawność techniczną i pełne zabezpieczenia przed korozją i degradacją.

Przed około 10 laty w Norwegii, na głębokości 5 metrów na dnie jeziora górskiego Jernvatne koło Narwiku znaleziono trzy pełne komplety lawet do przewozu moździerzy oraz jeden pojazd amunicyjny. Zostały one tam najprawdopodobniej porzucone przez Niemców, którzy wykorzystywali moździerze jako baterie stale. Przez kilka lat ambasador RP w Oslo Stefan Czmur wraz z attaché obrony płk Jarosławem Przybysławskim podejmowali starania o wydobycie polskich podwozi do 220 mm moździerzy wzór 32 z dna jeziora. W roku 2013 strona polska wystąpiła do Norwegii o wydobycie i przekazanie lawet do kraju. Inicjatywę poparł ówczesny szef sztabu armii norweskiej generał Harald Sunde. Zawarto porozumienie na mocy którego dwa pełne zestawy lawet miały wrócić do Polski a trzeci trafić do zbiorów Muzeum Wojny w Narwiku. Zrealizowane dzięki uprzejmości norweskich sił zbrojnych przedsięwzięcie, po wielu próbach – ze względu na bardzo trudne w tym regionie warunki pogodowe – zakończyło się sukcesem w lipcu 2014 roku. Dzięki wsparciu i pomocy firmy Kongsberg lawety powróciły do Polski, gdzie zostały przewiezione do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

W wyniku porozumienia pomiędzy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy obie placówki mogą zaprezentować zwiedzającym pełne zrekonstruowane zestawy lawet do przewozu moździerzy 220 mm.

W dniu 28 czerwca 2019r. Zastępca Prezydenta Ilona Grędas – Wójtowicz pożegnała delegację z Norwegii Pana Olav Myklebust Ambasadora Królestwa Norwegii i płk Håkon Magnus Løken attaché Obrony Królestwa Norwegii, którzy uczestniczyli w uroczystej ceremonii przekazania kompletu wózków amunicyjnych do moździerza w Kołobrzegu.

 

Fot. UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments