Kolejna karuzela podatkowa rozbita! Handlowali samochodami i wyłudzali VAT

Budżet państwa mógł stracić ponad 7 milionów poprzez działania tzw. karuzeli podatkowej obracającej samochodami osobowymi.

Pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie we współpracy z analitykami STIR w Departamencie Nadzoru nad Kontrolami Ministerstwa Finansów zidentyfikowali firmy biorące udział w karuzelowym obrocie samochodami osobowymi. Podmioty zaangażowane w przestępczą działalność zakładały firmy, które „fakturowo” handlowały samochodami w Polsce, Niemczech i Czechach. Na końcu łańcucha transakcji polska firma (broker) występowała o zwrot podatku VAT. Rzekome transakcje były zawierane pomiędzy podmiotami krajowymi i zagranicznymi powiązanymi osobowo.

W wyniku dokonanej przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kolejnej blokady rachunków bankowych dwóch podmiotów funkcjonujących w ramach zidentyfikowanej struktury zablokowano środki pieniężne o łącznej wartości 860 tys. zł.
Działania prowadzone były na Śląsku, Mazowszu i w Małopolsce, wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. W znalezieniu dowodów pomogły m.in. przeszukania dokonane przez funkcjonariuszy KAS. W ich efekcie została zajęta obszerna dokumentacja finansowo-księgowa.

Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie. Sprawę prowadzi Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie.

System STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) został wprowadzony w ubiegłym roku w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Umożliwia wymianę informacji między sektorem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS). Pozwala na ograniczenie luki w podatku VAT. System przewiduje m.in. wymianę informacji w systemie bankowym, jak i przepływ informacji o rachunkach i przelewach z banków do KAS. Daje możliwość blokowania rachunków, co do których istnieje podejrzenie, że mogą służyć wyłudzeniom podatku. Blokady dokonuje Szef KAS. Blokada rachunku jest możliwa na 72 godz. z opcją przedłużenia o 3 miesiące, po spełnieniu ściśle określonych warunków.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments