Kierowco zachowaj ostrożność przy przejściu dla pieszych

Początek trudnych warunków atmosferycznych na drodze mamy już za sobą. Zimowe mrozy dały już znać o sobie. Kołobrzescy policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o ostrożność. Pamiętajmy o bezpiecznej prędkości, odległości pomiędzy pojazdami i zasadzie ograniczonego zaufania nie zapominając jednocześnie o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu przed jazdą.

 

Wczoraj w godzinach porannych doszło do kolejnego groźnego zdarzenia drogowego z udziałem pieszej. Kierujący pojazdem dostawczym w trakcie zbliżania się do przejścia dla pieszych potrącił schodzącą już z jezdni kobietę. Piesza z obrażeniami głowy i brzucha trafiła do szpitala, gdzie musi zostać w celu dalszej obserwacji.

Pamiętajmy, że w starciu pojazd-pieszy ten drugi nie ma żadnych szans. Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi jesienią i zimą oraz wieczorem ponieważ, pieszy widzi samochód, ale nie zawsze kierowca widzi pieszego z uwagi na złą widoczność. Na mokrej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu, niekorzystna pogoda oraz zmrok przyczyniają się do obniżenia sprawności psychomotorycznej, powodując u wielu osób rozproszenie uwagi.

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu.

PRĘDKOŚĆ A PRAWDOPODOBIEŃSTWO UTRATY ŻYCIA PRZEZ PIESZEGO.
Przy prędkości uderzenia pojazdu w pieszego wynoszącej:

  • 30 km/h, pieszy ma ponad 90% szans na przeżycie wypadku,
  • 50 km/h, pieszy ma 40 do 60% szans na przeżycie wypadku,
  • 70 km/h, pieszy nie ma prawie żadnych szans na przeżycie wypadku.

 

Fot. KPP Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments