IV Sesja Rady Gminy

Dzisiejszą sesję Radni rozpoczęli wspomnieniem i uczczeniem minutą ciszy pamięci zmarłego 31 stycznia minionego roku sołtysa Sołectwa Bogucino Władysława Chojnackiego. Dziś w tej miejscowości o godzinie 18-tej odbędzie się zebranie, podczas którego mieszkańcy wybiorą sołtysa i radę sołecką.

Korzystając z tego, że program sesji nie był mocno obciążony, wójt Włodzimierz Popiołek wraz z zastępcą Jerzym Wolskim, przedstawili obszerne sprawozdanie z działalności pomiędzy sesjami. Jednym z jego elementów było zaprezentowanie koncepcji nowego budynku urzędu Gminy Kołobrzeg. Budowa nowego obiektu jest koniecznością. Obecny nie spełnia praktycznie żadnych norm i wymogów oraz stanowi potężna barierę architektoniczną dla osób niepełnosprawnych. Ekspertyzy techniczne wykazały natomiast, iż ingerencja w stary budynek nie jest możliwa. Prezentacja koncepcji nowego budynku rozpoczęto proces dyskusji i konsultacji tego problemu. Proponowaną lokalizacją jest gminna działka w Budzistowie, a koszt budowy miałby pokryć wpływ ze sprzedaży terenu, na którym obecnie w Kołobrzegu stoi urząd, dofinansowanie oraz część środków własnych. Prace nad kosztorysem i ewentualnym projektem to kwestia przyszłych decyzji radnych. Jak podkreślił Jerzy Wolski – jeśli w najbliższych latach gmina nie rozwiąże problemu lokalowego, będą jej groziły konsekwencje w postaci wysokich kar finansowych.

Radni zapoznali się także z propozycją socjalnego projektu Tele Cardio, skierowanego do mieszkańców wymagających pomocy medycznej, głównie kardiologicznej. Beneficjenci, dzięki wyposażeniu w tele kardiologiczne urządzenia mieliby w każdej chwili możliwość konsultacji medycznej czy wezwania pomocy. Czy mieszkańcy gminy będą mieli taką możliwożliwość i czy istnieje taka potrzeba – to ocenią pracownicy GOPS.

Powrócił również temat opłat za odbiór odpadów komunalnych i interpretacji przepisów prawa w tym zakresie. Wójt Popiołek zadeklarował, iż wkrótce gmina opracuje i przedstawi program pomocowy dla mieszkańców, dla których opłaty są zbytnim obciążeniem finansowym.

Radni pytali także o plan zagospodarowania starych obiektów gminnych, takich jak stary obiekt świetlicowy w Karcinie czy budynek wygasającego gimnazjum w Drzonowie. Nowej świetlicy natomiast potrzebuje Budzistowo. Wójt Włodzimierz Popiołek zapewnił, że problem rozumie i pracuje nad nowym rozwiązaniem przedszkolno-świetlicowym, być może w oparciu o nowoczesne rozwiązania kontenerowe.

Poruszono również kwestię opóźnienia budowy centrum sportowego w Zieleniewie oraz centrum sportów wodnych w Dźwirzynie, którą obecnie uniemożliwiają odkryte podczas prac niewybuchy.

Radni dokonali także niezbędnych zmian w budżecie, podjęli decyzję o udzieleniu pomocy finansowej dla Powiatu Kołobrzeskiego i przyjęli do realizacji gminny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi, nowej ulicy w Budzistowie nadali nazwę “Grabowa” (choć padła również nieformalna propozycja “Królikowej” lub “Szafranowej”) i co bardzo ważne – ustalono plan pracy Komisji Rewizyjnej na najbliższy rok, którego głównymi punktami będą GOSTiR i świetlice wiejskie.

Fot. Gmina Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments