Historyczny spacer po Wyspie Solnej

Średniowieczne tradycje warzelnicze, historia Reduty Morast czy znaleziska archeologiczne będą elementami całorocznej ścieżki edukacyjnej na Wyspie Solnej w Kołobrzegu. Ekspozycja powstanie dzięki wsparciu z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Umowę z prezesem Zarządu Morskiego Portu Kołobrzeg Arturem Lijewskim podpisała w Kołobrzegu 16 sierpnia br. Członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska.

– Muzea, skanseny czy miejsca pamięci są pełne ciekawostek, informacji i znalezisk, dzięki którym możemy poznać przeszłość danego obszaru. Cieszę się, że na Wyspie Solnej, przy wsparciu unijnych środków, powstanie takie miejsce upamiętniające lokalną historię i tradycję, które związane są także z sektorem rybackim – mówiła Członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska.

W ramach ścieżki edukacyjnej, przedstawiającej historię Wyspy Solnej, pojawią się tablice informacyjne, gabloty przestrzenne i makieta z brązu. Na tablicach znajdą się m.in. informacje o średniowiecznych tradycjach warzelniczych w Kołobrzegu, a także historia Reduty Morast. W przestrzennych gablotach umieszczone zostaną znaleziska odkryte na wyspie w 2014 r. podczas prac archeologicznych takie jak ceramika, kości zwierzęce oraz ciężarki na sieci. Na terenie Reduty Morast zlokalizowana będzie mapa plastyczna Twierdzy Kołobrzeg – makieta odlana z brązu. Całoroczna ekspozycja będzie ogólnodostępna dla mieszkańców i turystów.

Całkowity koszt działania to ok. 200 tys. zł, dofinansowanie z PO „Rybactwo i Morze” 2014-2020 wyniesie blisko 180 tys. zł.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments