Fałszywy oficer, policjant, wnuczek – oszuści zakładają różne maski. Policja ostrzega

Niestety mimo wielu apeli do społeczeństwa, wciąż zdarzają się sytuacje wyłudzania pieniędzy od mieszkańców. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych bliskich przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny, pracowników różnych instytucji czy funkcjonariuszy Policji. Przypominamy: policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im jakichkolwiek pieniędzy ani nie angażują postronnych osób do przeprowadzania „akcji” policyjnych.

 

 

To mechanizm działania oszustów, dlatego w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby oszustwa jak najszybciej poinformujmy Policję o zaistniałej sytuacji.

Policjanci przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi pieniądze od mieszkańców, bez względu na wiek. Pomimo licznych apeli, nie tylko Policji, ale również wielu organizacji i instytucji, nadal zgłaszają się na Policję osoby, które padły ofiarą oszustw. Ponownie zwracamy się z prośbą o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Zachęcamy, aby uczulić swoją rodzinę i znajomych na to, by zawsze stosowali zasadę ograniczonego zaufania, gdy ktoś puka do ich drzwi lub dzwoni. Ofiarami oszustwa głównie padają ludzie starsi, ale nie jest to reguła. Oszukanym może być każdy!

 

Co robić aby nie stać się ofiarą oszustwa?

 • bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania;
 • policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy;
 • krytycznie podchodź do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej;
 • konsultuj się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy;
 • nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie;
 • nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,
 • zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętaj, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowamy się rozsądnie;
 • nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów;
 • nie otwieraj drzwi osobom nam nieznanym, tym bardziej, jeżeli przebywamy w mieszkaniu lub domu sami;
 • zanim wpuścisz do mieszkania osobę podającą się za policjanta, pracownika administracji, gazowni, prowadzącą sprzedaż bądź też informującą o konieczności sprawdzenia odpływu wody, ścieków lub każdą inną obcą dla siebie osobę, bądź ostrożny i poproś o stosowny dokument. Uczciwa osoba zrozumie takie postępowanie, a przestępcę zrazi to do dalszego działania,
 • nie pozostawiaj nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu i korzystając w tym momencie z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
 • nie przekazuj osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności;

 

W razie jakichkolwiek podejrzeń o złe zamiary osób odwiedzających nasze mieszkanie lub dzwoniących – niezwłocznie powiadom Policję pod numerem 112.

 

Źródło.: KMP Koszalin

0 0 votes
Article Rating


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments