Europejski Dzień Języków w Szkole Podstawowej nr 1

26 września w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Chrobrego w Kołobrzegu obchodzono Europejski Dzień Języków Obcych.

Dzień ten Rada Europy ustanowiła świętem międzynarodowym w 2021 roku. Celem tego święta jest propagowanie wśród Europejczyków nauki języków obcych, a także zaakcentowanie różnorodności językowej oraz kulturowej.

Z tej okazji uczniowie Jedynki przyszli do szkoły przebrani w stroje charakterystyczne dla poszczególnych krajów, przynieśli pamiątki i wykonane przez siebie flagi, plakaty oraz opowiadali o języku i zwyczajach państw, które mieli okazję już odwiedzić. Koordynatorem akcji w szkole były nauczycielki języków obcych.

Uczniowie młodszych klas mieli okazję bliżej poznać język hiszpański, nauczyli się bowiem przedstawiać i liczyć w języku hiszpańskim, a także zaśpiewali piosenkę “Me gusta comer manzanas y bananas”. Bawili się także z pacynkami – Nortonem i Cookie, które rozmawiały tylko w języku angielskim. Uczniowie z Ukrainy zapoznali kolegów i koleżanki ze swoim alfabetem, sposobem zapisywania wyrazów i tradycjami.

Uczniów starszych klas odwiedzili goście z USA – Aimee and Christian ze Stanu Tennessee. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek, nie tylko o Stanie Tennessee, z którego pochodzi słynna piosenkarka muzyki country Dolly Parton, ale i o innych Stanach, takich jak Nebraska, California czy Teksas. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim.

Wszyscy uczniowie szkoły mieli okazję poczytać i obejrzeć książki napisane w różnych językach w specjalnie przygotowanym kąciku bibliotecznym oraz zapoznać się ze zwrotami i powiedzeniami w językach obcych, które przez cały dzień wyświetlały się na szkolnych monitorach. Podczas przerw uczniowie słuchali piosenek oraz wspólnie zatańczyli „belgijkę”, ludowy taniec wywodzący się z Francji, a obecnie wykonywany i znany niemalże w każdym państwie Europy.

 

 

Fot.: UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments