Dzielnicowi z Rymania kontrolują akweny [FOTO]

W okresie, gdy temperatury spadają poniżej 0°C woda w zbiornikach wodnych zaczyna zamarzać. Trzeba pamiętać, że w tym okresie wchodzenie na tafle lodu niesie za sobą wielkie niebezpieczeństwo. W związku z tym dzielnicowi z Rymania podejmują kontrole gmin z uwagą na zamarznięte akweny wodne.

 

Niskie temperatury jakie występują w okresie zimowym powodują ciągłe zamarzanie i odmarzanie tafli jezior, rzek, stawów i innych zbiorników wodnych. Lód ulega ciągłym zmianom temperatur, jednego dnia jest na tyle gruby, że utrzyma dorosłego człowieka jednak już następnego może być na tyle stopiony, że pęknie pod ciężarem choćby małego zwierzęcia.
W związku z tym kołobrzescy Policjanci apelują do mieszkańców powiatu by zachowywali się odpowiedzialnie i nie wchodzili na zamarznięte tafle, a także zgłaszali sytuacje, gdy przy akwenach wodnych przebywają dzieci bez nadzoru dorosłych.

Należy pamiętać także o ostrożności podczas przechodzenia przez różnego rodzaju pomosty bądź kładki, które są niejednokrotnie pokryte grubą warstwą śniegu i bardzo śliskie. Łatwo wtedy wpaść do zimnej wody, a zimowa odzież szybko nasiąka lodowatą wodą i uniemożliwia nam poruszanie się. Pamiętajmy i dbajmy o swoje bezpieczeństwo, podczas wyjścia na spacer w pobliżu zamarzniętego akwenu wodnego, bądź wędkowania z otworu w lodzie (przeręblu) poinformujmy kogoś o miejscu w które się wybieramy.

Zapamiętaj ! Jeśli załamie się pod Tobą lód:
-Wołaj o pomoc i nie wykonuj gwałtownych ruchów
-Próbuj wydostawać się w kierunku z którego przyszedłeś
-Czołgaj się po lodzie, a jeśli okaże się grubszy możesz przemieszczać się na czworaka

Gdy zauważysz, że pod kimś załamał się lód:
-Bezzwłocznie wezwij pomoc
-Samodzielnie nie wchodź na lód, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że także Ciebie nie utrzyma
-Przy pomocy jakiegoś przedmiotu (liny, bluzy, gałęzi) spróbuj z brzegu wydostać poszkodowanego
-Jeśli uda się wyciągnąć poszkodowanego na brzeg należy zadbać o to, by nie utracił więcej ciepła (po zdjęciu mokrej odzieży okryć czymś suchym)

 

Foto.: KPP Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments