Dziecko w aucie

Postanawiasz podwieźć swoje dziecko do szkoły? Pamiętaj aby zapewnić mu właściwą ochronę. Zadbaj, aby maluch podróżował przypięty pasami, siedząc w odpowiednim foteliku. Zasada ta obowiązuje każde dziecko w wieku do 12 lat, które ma mniej niż 150 cm wzrostu.

Foteliki i nosidełka można podzielić na 5 grup:

· grupa 0 – obejmuje tzw. nosidełka przeznaczone dla noworodków i niemowląt o wadze do 10 kg,

· grupa 0+ – nosidełka dla noworodków i niemowląt o wadze do 13 kg,

· grupa I – foteliki dla dzieci o wadze 9-18 kg,

· grupa II – foteliki i podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 15-25 kg,

· grupa III – podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 22-36 kg.

Fotelik musi być dostosowany zarówno do wagi, jak i wzrostu dziecka. Powinien posiadać atest zgodny z europejską normą ECE R44/03 (znak homologacji – w kółku litera E z numerem kraju, w którym przeprowadzono badanie, albo znak bezpieczeństwa). Jeśli zamierzamy kupić używany fotelik, należy go bardzo dokładnie sprawdzić. Warto zajrzeć pod warstwę obicia z materiału. Pamiętajmy, że jakiekolwiek pęknięcia osłabiają konstrukcje fotelika i postąpimy roztropnie rezygnując z jego zakupu.

Nosidełka mocujemy tyłem do kierunku jazdy. Najlepszym miejscem jest tylna kanapa. W przypadku przewożenia dziecka z przodu samochodu pamiętajmy, że możemy w ten sposób podróżować jedynie w przypadku gdy nasz pojazd nie jest wyposażony w poduszkę powietrzną. Foteliki i podstawki dla starszych dzieci ustawiamy przodem do kierunku jazdy.
Obecne aktualnie w sprzedaży foteliki i nosidełka wyposażone są we własne pasy bezpieczeństwa. Sam foteli należy jednak umocować do kanapy lub siedzenia standardowymi pasami bezpieczeństwa będącymi na wyposażeniu samochodu. Warto przeczytać tutaj instrukcję dołączoną do fotelika i stosować się dokładnie do zawartych w niej zaleceń.

Pamiętajmy, aby w trakcie przewożenia dziecka nie kłaść żadnych przedmiotów na półce pod tylną szybą. W przypadku gwałtownego hamowania mogą one zrobić mu krzywdę!

*) źródło: Komenda Stołeczna Policji

Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym nie ograniczając widoczności innym kierowcom oraz pieszym.

Pamiętajmy! Nawet najlepsze umiejętności jazdy nie uchronią przed błędami innych użytkowników drogi.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments