Dodatkowe pieniądze dla stulatków. Najstarsze pochodzą z Kołobrzegu i Szczecina

Osobom, które skończyły 100 lat przysługuje comiesięczne tzw. świadczenie honorowe. W Zachodniopomorskiem ZUS wypłaca 129 takich wyjątkowych świadczeń. W październiku ubiegłego roku było 122 mieszkańców regionu, natomiast w 2019 r. 88, którzy pobierali świadczenie honorowe.

 

 

W województwie zachodniopomorskim najstarszą osobą, której ZUS wypłaca świadczenie honorowe, jest 110-letnia mieszkanka Szczecina. Druga najstarsza osoba w regionie, również kobieta, mieszka w Kołobrzegu i ma 109 lat. W sumie szczeciński ZUS wypłaca 87 świadczeń honorowych, natomiast koszalińska placówka 42.

Wysokość świadczenia honorowego równa jest kwocie bazowej, którą używa się do obliczania emerytur i rent. Jest ona ustalana corocznie od 1 marca, a jej wysokość to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o pobrane składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Obecnie świadczenie honorowe wynosi 4512,41 złotych.

Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS nie składają żadnego wniosku. W momencie ukończenia stu lat świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu przez Prezesa ZUS. Wniosek muszą złożyć ci stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS. Sytuacja ta najczęściej dotyczy kobiet, które zrezygnowały z pracy, aby zająć się dziećmi. Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego można złożyć w najbliższej placówce ZUS.

 

 

Foto.: Archiwum

 

 

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments