Cmentarz w Głowaczewie pod opieką uczniów

Od 2009 roku, zatem już od 10 lat, uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Bolesława III Krzywoustego w Kołobrzegu, pod opieką nauczyciela Tomasza Mroza, sprawują pieczę nad historycznym cmentarzem poewangelickim z lat 1914–1918 usytuowanym w Głowaczowie na terenie Gminy Kołobrzeg. Kuratela ta polega na systematycznym, dwukrotnym w roku (wiosną i jesienią) wykonywaniu czynności porządkowych.

Zaangażowani w przedsięwzięcie uczniowie sprzątają niemieckie i polskie mogiły, grabią liście, zbierają gałęzie, zamiatają, odnawiają napisy na zapomnianych, opuszczonych grobach. Często, przy okazji prowadzonych prac, odkrywają zasypane ziemią stare płyty-kamienie nagrobne, które po wyczyszczeniu i odmalowania napisów układają na terenie cmentarza. Aktywna postawa opiekuna prowadzonej od lat w szkole akcji oraz czynny udział młodzieży celująco wpisuje się w pracę edukacyjno- wychowawczą szkoły. Uczniowie z niezwykłym oddaniem wykonują prace na cmentarzu, okazując tym samym – w sposób najbardziej prostolinijny i spontaniczny – szacunek dla przeszłych pokoleń. Poprzez dbałość o miejsce pamięci – cmentarz szczerze kultywują upamiętnianie lokalnej historii budząc jednocześnie dużą sympatię i wsparcie w działaniu u mieszkańców miejscowości. Wójt Włodzimierz Popiołek podziękował ośmiu tegorocznym absolwentom szkoły za wykonywane prace, przekazując listy gratulacyjne oraz drobne nagrody.

Zdjęcia: Tomasz Mróz

Porządki na cmentarzu w Głowaczewie
Cmentarz w Głowaczewie ma niezwykłych opiekunów uczniów i nauczyciela z ZS nr 2 im. Bolesława Krzywoustego z Kołobrzegu, którzy od 10 lat porządkują teren cmentarza.

Fot.: Gmina Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments