CERT Energa ostrzega przed oszustami [AKTUALIZACJA]

CERT Energa informuje o próbach podszywania się pod spółki Grupy Energa. Oszuści wysyłają e-maile informujące o nierozliczonych płatnościach. Wiadomości zawierają niebezpieczny załącznik.

 

 

Zagrożenie dla klientów Grupy Energa stanowić mogą wiadomości e-mail przesyłane z adresu admin@zamira-company.com, o temacie „ Zestawienie nierozliczonych dokumentow energa 2019”.

Poniżej przykładowa treść wiadomości:

 

 

Dołączony do wiadomości plik Excel o nazwie „Zestawienie nierozliczonych platnosci.xls” po otwarciu i zaakceptowaniu uruchomienia makr pobiera na urządzenie szkodliwy plik.

 

Ostrzegamy, że plik może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia (w tym zaszyfrowania danych), na którym zostanie otwarty, lub kradzieży wrażliwych danych użytkownika, np. danych logowania do konta bankowego.

 

W związku z tym prosimy nie otwierać załączników dołączonych do wiadomości, które mogą budzić jakiekolwiek podejrzenia. Prosimy też o nie otwieranie łączy do stron internetowych, które wywołują jakiekolwiek wątpliwości.

Rekomendujemy również weryfikację nagłówków wiadomości oraz ich nadawców.

 

AKTUALIZACJA

 

Informujemy, że niebezpieczne maile podszywające się pod Energę wysyłane być mogą również z adresu sekretariat@torino-polska.com. Mogą zawierać logotyp spółki i fałszywe wezwanie do zapłaty zaległości. Przykładowa treść poniżej:

 

 

Raz jeszcze przypominamy o weryfikowaniu nadawców otrzymywanych wiadomości i zwracaniu uwagi na wszelkie podejrzane elementy. Wątpliwości można też rozwiać, dzwoniąc na infolinie pod nr 555 555 555 lub 801 404 404.

Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku

Jesteśmy jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jedną z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Nasza podstawowa działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii (OZE).

 

Fot. media.energa.pl

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments