Bezdomny złodziej rowerów z Kołobrzegu zatrzymany

Ukradł spod stacji benzynowej markowy rower, jednak nie wiedział, że całe zdarzenie rejestruje kamera. Kołobrzescy policjanci bez trudu zidentyfikowali złodzieja, który niestety nie był w posiadaniu skradzionych rzeczy. Mężczyzna wkrótce za swój czyn odpowie przed sądem.

Stróże prawa przestrzegają przed okazjonalnym kupowaniem przedmiotów pochodzących z niewiadomego źródła, gdyż w ten sposób narażamy się na odpowiedzialność karną i zarzut paserstwa.

Złodziej wykorzystując nieuwagę pokrzywdzonego i fakt iż rower nie został zabezpieczony, szybko oddalił się w nieznanym kierunku. Przy rowerze znajdował się telefon komórkowy oraz nawigacja. O fakcie kradzieży poszkodowany powiadomił kołobrzeskich policjantów.

Po przejrzeniu zapisu zarejestrowanego monitoringu, mundurowi nie mieli większych problemów w zidentyfikowaniu sprawcy kradzieży. Okazał się nim 54-letni bezdomny mężczyzna, który w przeszłości miał na swoim koncie podobne przestępstwa. Mężczyzna wkrótce po tym został zatrzymany i usłyszał zarzut kradzieży mienia na kwotę blisko 20 tysięcy złotych .

W toku przesłuchania 54-latek oświadczył , że rower pozostawił w zaroślach i nie wie gdzie jest.

Kołobrzescy policjanci przypominają, że odpowiedzialność karna spoczywa nie tylko na złodzieju, ale także na osobie, która rzecz pochodzącą z kradzieży kupiła, czyli paserze.

Zwracaj uwagę na to, czy podejrzanie okazyjna cena oferowanego produktu i niejasne okoliczności zawierania transakcji nie noszą znamion przestępstwa, a sam towar nie pochodzi z kradzieży.

Żadne okoliczności nie zwalniają nas z odpowiedzialności i jeśli nie zachowamy ostrożności podczas dokonywania zakupu (np. sprawdzenie dokumentów produktu, przyczyny okazyjnej ceny) narażamy się na odpowiedzialność karną i zarzut paserstwa. Paserstwo to nabywanie rzeczy pochodzących z kradzieży lub udzielenie innej osobie pomocy w sprzedaży takiej rzeczy. Kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną za paserstwo umyślne do 5 lat, a za nieumyślne do 2 lat pozbawienia wolności.

 

Fot. KPP Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments