Bądźmy bezpieczni na drodze

Kołobrzeska Policja przypomina jak się zachować po zdarzeniu drogowym oraz podczas awarii pojazdu. Pamiętajmy, że należy zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas oczekiwania na przybycie służb ratunkowych czy holownika. Od prawidłowego zabezpieczenia miejsca zdarzenia czy też postoju zepsutego pojazdu zależy nasze bezpieczeństwo.

 

 

W minioną środę Dyżurny kołobrzeskiej Policji otrzymał zgłoszenie o niezabezpieczonym pojeździe, który był pozostawiony na pasie awaryjnym drogi krajowej S-6. Właściciel pojazdu pojawił się na miejscu dopiero wówczas, gdy pojazd miał zostać odholowany. Kierujący nie dopełnił obowiązku właściwego zasygnalizowania pozostawionego pojazdu przez co został ukarany mandatem karnym.

Policja apeluje, by opisana sytuacja była jedynie wyjątkiem, gdyż od właściwego zachowania na drodze zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale także bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu.

Jeżeli nasz samochód uległ awarii. Wystawiamy trójkąt ostrzegawczy zachowując następujące odległości:
• na autostradzie i drodze ekspresowej – 100 metrów za pojazdem,
• na drodze poza obszarem zabudowanym – od 30 do 50 metrów za pojazdem,
• w obszarze zabudowanym – bezpośrednio za pojazdem lub na pojeździe.

Po kolizji, w której nikomu nic się nie stało, a strony nie mają wątpliwości co do tego kto jest sprawcą zdarzenia, należy usunąć samochody z drogi. Możemy odstąpić od wzywania policji na miejsce. Wtedy uczestnicy powinni spisać stosowne oświadczenie.

Jeśli doszło do wypadku drogowego, czyli poszkodowani zostali ludzie, wówczas zostawiamy pojazdy i ich części tam, gdzie są i czekamy na przyjazd policji. Na początku powinniśmy zabezpieczyć miejsce zdarzenia wystawiając trójkąt ostrzegawczy. Sprawdzić stan osób poszkodowanych i jednocześnie wezwać pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Gdy wykonaliśmy te czynności, udzielamy pomocy ludziom. Nasze działanie zawsze będzie skuteczniejsze, gdy pomogą nam inni świadkowie zdarzenia lub sprawni uczestnicy wypadku. Warto prosić o pomoc wszystkich w pobliżu!

Należy również pamiętać o obowiązku używania świateł awaryjnych. Sami zaś dla własnego bezpieczeństwa możemy ubrać kamizelki odblaskowe bądź użyć elementy odblaskowe i zachować szczególną ostrożność podczas prowadzonych prac przy naszym samochodzie. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo, ale także bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu.

 

 

 

Źródło.: KPP Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments