ZUS: Prosimy o staranne wypełnianie wniosków

Brak podpisu pod oświadczeniem, błędny numer rachunku, wpisywanie zamiast wynagrodzenia stawki godzinowej – m.in. takie błędy popełniają przedsiębiorcy, którzy składają wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. ZUS apeluje, aby przed wysłaniem dokumentów dokładnie sprawdzić zawarte tam informacje.

 

Na jakie błędy trafiają eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? To najczęściej niepodpisywanie oświadczeń. Brak podpisu powoduje, że wniosek zamiast trafić do realizacji musi zostać uzupełniony. W tym przypadku wszczynane jest postępowanie wyjaśniające. Znacznie wydłuża to czas wypłaty postojowego czy zwolnienia z opłacenia składek.

Zdarzają się też inne błędy. To np. podpisywanie się imieniem i nazwiskiem z przykładu, które na swojej stronie internetowej udostępnił ZUS. Taki wzór poprawnie wypełnionego wniosku jest podpisany przez „Jana Kowalskiego”. Niestety niektóre osoby przepisują wzór bezrefleksyjnie.

Nie tylko podpis stanowi problem. Przedsiębiorcy często dopisują niepotrzebne informacje we wnioskach w różnych miejscach. Zdarzają się również przypadki, że zamiast wynagrodzenia miesięcznego wpisywana jest stawka godzinowa lub błędny numer rachunku bankowego.

ZUS apeluje o staranne wypełnianie dokumentów. To decyduje o terminie wypłaty świadczenia. Wnioski z błędami wymagają postępowania wyjaśniającego.

Wiele wniosków wpływało na różne adresy mailowe placówek ZUS, co też jest błędem. Takie osoby muszą ponownie złożyć podpisany wniosek.

Wnioski do ZUS można składać przez internet (za pomocą PUE) lub papierowo. Wszelkie informacje na temat tego: kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Fot. Archiwum

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments