Zapraszamy na koncert z cyklu “Klasyczny Kołobrzeg”

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu zaprasza na koncert z cyklu “Klasyczny Kołobrzeg” – “Koncert dla jeszcze niezakochanych”. GORDANA JOSIFOVA NEDELKOVSKA – obój, zespół kameralny BALTIC NEOPOLIS.

9.02.2020 r., godz. 17.00, sala widowiskowa RCK w Kołobrzegu, ul. Solna 1.
Bilety: 40 zł normalne, 30 zł ulgowe/Karta Mieszkańca do nabycia w kasie RCK ul. Solna 1 oraz na kupbilecik.pl

Wyjątkowa propozycja dla melomanów, tych zakochanych i tych poszukujących miłości. 9 lutego, w niedzielę, w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu w kameralnym romantycznym repertuarze zaprezentują się Gordana Josifova Nedelkovska (obój) i zespół kameralny Baltic Neopolis w składzie Emanuel Salvador – skrzypce, Emilia Goch Salvador – altówka, Ilona Basiak – wiolonczela, Paulina Wittig – fortepian.

W programie m.in.:

  • W. A. Mozart – Kwartet obojowy F dur KV 370
  • Ennio Morricone – Gabriel’s oboe
  • Edward Elgar – Salut d’amour
  • Roman Haas – Multicultural Suite for Piano Trio

Artyści:

 

GORDANA JOSIFOVA NEDELKOVSKA – obój
Ukończyła Wydział Muzyki Uniwersytetu Ss. Cyryla i Metodego w Skopje w klasie prof. Kiro Davidovskiego. Obecnie jest profesorem w macierzystej uczelni: wykłada muzykę kameralną i metodykę nauczania na instrumentach dętych oraz prowadzi klasę oboju. Od roku akademickiego 2009/2010 piastuje stanowisko dziekana Uniwersytetu. Jako solistka występowała z wieloma znakomitymi orkiestrami (Musica Viva, Filharmonia Servantesa z Hiszpanii, orkiestra Filharmonii Moravskiej, orkiestra Tallin Sinfonieta, orkiestra symfoniczna Shenzhen w Chinach). Koncertowała z recitalami w Chinach, Kanadzie, USA, Rosji i wielu krajach Europy. Po niezwykle udanym występie na festiwalu Art November w Moskwie (2011) krytycy pisali o niej “wyrafinowana poetka oboju”. Otrzymała wówczas ponowne zaproszenie do udziału w tym festiwalu (podczas najdłuższego maratonu Bacha w historii muzyki oraz w najdłuższym maratonie Mozarta), występując w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc na świecie – Balshoi Zal. Pełniła wiele ważnych funkcji; m.in. President of Music Youth of Macedonia. Od 2005 jest zatrudniona jako przewodnicząca komisji kultury i sportu na Uniwersytecie Ss. Cyryla i Metodego w Skopje. Ma wielkie zasługi w promowaniu Uniwersytetu (odznaczenie) oraz kultury Macedonii, co doceniono m.in. nagrodą “13 November”. W 2004 American Biography Institut nominował ją w kategorii “Kobieta sukcesu XXI wieku”. W ub. roku artystkę wyróżniono tytułem “rycerza” przyznanym przez ambasadora Francji w Macedonii za promowanie kultury francuskiej w swoim kraju.


EMANUEL SALVADOR – skrzypce
Został opisany przez Strad Magazine jako jeden z najlepszych portugalskich skrzypków swojego pokolenia. Występował jako solista, kameralista i koncertmistrz na wielu światowych scenach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Kazachstanie, Chinach, Japonii, Portugalii, Holandii, Meksyku, Turcji, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Jest zwycięzcą i laureatem takich konkursów, jak: Isolde Menges (RCM), Beckenham Festival, Barbirolli Memorial, Wolfson Foundation, Jovens Musicos, Julio Cardona. W 2005 roku ukończył Guildhall School of Music and Drama oraz Royal College of Music w Londynie. Jako solista i koncertmistrz koncertował z takimi orkiestrami, jak: Orquesta Nacional de Espana, Brasil National Orchestra, Seoul Classical Players, Adana Philharmonic, Monterrey Symphony Orchestra, Krasnojarsk Symphony, Orquestra de Norte, Classica da Madeira. Jest założycielem i liderem Guimarães String Quartet w Portugalii, z którym regularnie koncertuje w Europie i Azji. Od 2005 do 2015 roku był koncertmistrzem Orquestra do Norte w Portugalii. Do sukcesów muzyka należą wysoko oceniane przez krytyków nagrania płytowe oraz prowadzenie kursów mistrzowskich na całym świecie. Ma na swoim koncie liczne prestiżowe trasy koncertowe po Azji Południowo-Wschodniej, Chinach, Japonii, czy w Stanach Zjednoczonych. Od 2016 roku jest pierwszym koncertmistrzem Baltic Neopolis Orchestra.


EMILIA GOCH SALVADOR – altówka
W 2005 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie altówki Prof. Dominika Rutowskiego. Jest wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Szczecin, otrzymała również nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszy dyplom ukończenia studiów wyższych w dziedzinie sztuk muzycznych. W 2008 roku założyła kameralną orkiestrę smyczkową Baltic Neopolis Orchestra, którą kieruje do dziś. Jest również prezeską Stowarzyszenia Baltic Neopolis Orchestra – jednej z najprężniej działających organizacji pozarządowych w dziedzinie kultury w Polsce. Jako solistka i kameralistka współpracowała z takimi artystami, jak: Bartłomiej Nizioł, Vasko Vassilev, Marcelo Nisinman, Carmine Lauri, Tomasz Daroch, Tomasz Tomaszewski, Sandor Javorkai, Bartosz Bryła, Kevin Kenner, Roman Jabłoński, Maria Machowska.


ILONA BASIAK – wiolonczela
Urodzona w 1992 roku w Kielcach. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 8 lat w klasie Ewy Kucypery. Ukończyła z wyróżnieniem elitarną Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Zenona Brzewskiego oraz studia licencjackie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Tomasza Strahla. W latach 2014-2016 kontynuowała edukację w Haute école de musique Genève – Neuchâtel (HEM) w klasie prof. Denisa Severina, a także Hochschule der Künste Bern w klasie prof. Conradina Brotbeka i Alexandra Fostera. Laureatka wielu konkursów, zarówno solowych, jak i kameralnych, m.in.: ORPHEUS Swiss Chamber Music Competition w Bernie w duecie z pianistą Mischą Kozłowskim (2015).


PAULINA WITTIG – fortepian

Urodzona w 1993 roku w Kielcach. Ukończyła studia na Akademii Sztuki w Szczecinie w klasie fortepianu dra Sławomira Wilka. Uczestniczyła w wielu warsztatach pianistycznych i kameralnych. Oprócz działalności koncertowej na co dzień pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Podstawowej Szkole Muzycznej. Od 5 lat jest związana z Baltic Neopolis Orchestra, gdzie pełni funkcję inspektora orkiestry.

 

Fot. UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments