Zaczyna się długi czerwcowy weekend. Zadbajmy aby był bezpieczny

Przed nami kolejny w tym roku długi weekend. Wiele osób już dziś rozpocznie czerwcowy odpoczynek. Słoneczna pogoda i wysokie temperatury zachęcają do spędzania czasu na łonie natury. Zarówno mieszkańcy naszego regionu, jak i turyści będą odpoczywać nad morzem i innymi akwenami. Zachodniopomorscy policjanci apelują o rozwagę i rozsądek zarówno na drogach, jak i nad wodą.

 

 

 

Od dziś na drogach naszego województwa pojawi się więcej patroli drogówki, ich wzmożone działania będą prowadzone do niedzieli 11 czerwca br. Mundurowi będą czuwali nad bezpieczeństwem na drogach oraz dyscyplinować kierujących lekceważących przepisy kodeksu drogowego. Funkcjonariusze będą kontrolowali prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów, a także będą sprawdzać, czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Policyjni wodniacy będą patrolować akweny i dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nad nimi osób. Policjanci z innych pionów również zaangażowani są do zapewnienia ładu i porządku w mieście i regionie. Bezpieczeństwo mieszkańców i turystów odwiedzających nasze województwo jest dla nas priorytetem.

Przez cały długi czerwcowy weekend spodziewamy się dużego natężenia ruchu w rejonie pasa nadmorskiego i drogach dojazdowych do miejscowości nadmorskich naszego województwa. Tam też skierowanych zostanie najwięcej partoli, wspomagać ich będą funkcjonariusze z zachodniopomorskiej grupy Speed.

W dniu 7 czerwca na drogach naszego regionu prowadzone będą wojewódzkie działania „ Prędkość”, a w dniu 10 czerwca „ Alkohol i Narkotyki”.

W ubiegły roku podczas okresu Bożego Ciała ( trwającego od 15-19 czerwca 2022r. ) na drogach naszego województwa odnotowaliśmy 8 wypadków, w których 1 osoba zginęła, a 10 zostało rannych. W tym czasie policjanci byli wzywani do 222 kolizji drogowych.

Aby te wolne od pracy i nauki dni były beztroskie przypominamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństw. Zastosowanie się do nich pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek zarówno w czasie podróży i wypoczynku:

Zanim wyjdziesz z miejsca zamieszkania!

– Zabezpiecz okna i drzwi mieszkania, jeżeli mieszkasz w domu, odpowiednio zabezpiecz budynki gospodarcze i pozostawione na posesji mienie, aby Twój dobytek nie stał się łatwym łupem złodziei.

– Zamknij zawory z wodą i gazem.

– Nie pozostawiaj w miejscu zamieszkania pieniędzy, zdeponuj je w banku.

– Nie nagłaśniaj faktu wyjazdu w mediach społecznościowych. Relacje z podróży zamieść po powrocie.

– Najlepszym zabezpieczeniem naszego mieszkania jest życzliwy sąsiad. Poproś sąsiada, aby zwracał uwagę na Twój dobytek i zabierał ulotki reklamowe pozostawione przed mieszkaniem, bądź w skrzynce pocztowej.

Robiąc zakupy przed długim weekendem pamiętaj!

– Trzymaj portfel, klucze, telefon, dokumenty tam, gdzie będą trudno dostępne dla złodzieja. Unikaj wkładania ich do zewnętrznych kieszeni płaszcza czy tylnych kieszeni spodni.

–  Nie noś wszystkich cennych rzeczy w tym samym miejscu, zwłaszcza dokumentów i kluczy.

– Nigdy nie zapisuj numeru PIN na karcie płatniczej ani w widocznym miejscu, aby nie poznały go osoby postronne.

– Jeżeli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymaj jej w jednym miejscu. Rozdziel ją i schowaj w różnych miejscach – zmniejszy to ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki.

Planując wypoczynek nad wodą pamiętaj!

– Zwracaj szczególną uwagę na dzieci bawiące się nad wodą.

– Przebywając nad wodą podczas wypoczynku czy łowienia ryb zachowaj należytą ostrożność, aby uniknąć kąpieli, która przy obecnej temperaturze wody może być bardzo niebezpieczna.

– Korzystając ze sprzętu wodnego, bezwzględnie sprawdź jego stan techniczny oraz czy jest wyposażony w koło ratunkowe oraz kapok. Obowiązkowo zakładaj kamizelkę ratunkową.

– Poinformuj osoby najbliższe o planowanym miejscu i czasie wypoczynku nad wodą.

Wyruszając w trasę nie zapomnij!

– Przed podróżą zaplanuj trasę przejazdu. Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta.

–  Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) i upewnić się czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa, czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu.

– Ponadto należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł. Powinniśmy być pewni, że w bagażniku znajduje się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy i koło zapasowe.

– W podróż wyruszamy wypoczęci, trzeźwi i zrelaksowani. Przed samą jazdą należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu do tego pozostałych podróżujących. Dzieci do lat 12, nieprzekraczające 150 cm wzrostu należy umieścić w foteliku ochronnym lub innym, służącym do tego celu urządzeniu.

– W czasie podróży nie należy się spieszyć. Lepiej jechać z prędkością bezpieczną, przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób. Pamiętajmy także o zachowaniu kultury w czasie jazdy.

– Kiedy już szczęśliwie dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania.

– Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych rzeczy. Najlepiej jest usunąć wszystkie rzeczy osobiste z miejsc widocznych i włożyć je do schowków czy bagażnika.

 

Zachodniopomorscy policjanci życzą udanego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments