Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy rozbudowywany

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego jeszcze w czerwcu uruchomi dodatkowe środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Zostaną przeznaczone na pomoc przedsiębiorcom oraz wsparcie jednostek ochrony zdrowia.

Unijne pieniądze pozwolą rozszerzyć Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy o kolejne narzędzia. Pomogą w minimalizowaniu skutków koronawirusa na Pomorzu Zachodnim. – Od początku pandemii wykorzystujemy środki Regionalnego Programu Operacyjnego aby przeciwdziałać jej skutkom – zapewniał marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Otwarta postawa Komisji Europejskiej pozwala nam przeznaczać unijne pieniądze tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Wypełniają te obszary, gdzie nie trafia wsparcie rządowe. Filarami Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego od początku było wsparcie dla ochrony zdrowia i oraz pomoc dla regionalnej gospodarki. Udało się też dodatkowo zaoferować wsparcie dla placówek opieki społecznej. Teraz uruchamiamy kolejne pieniądze, które pozwolą prowadzić skuteczną walkę z pandemią COVID-19 i jej skutkami – dodaje.

Dla przedsiębiorców

Do dotychczasowej oferty dla przedsiębiorców – pożyczek płynnościowych oraz dotacji na utrzymanie miejsc pracy, dołączy dodatkowy mechanizm. Bezzwrotne granty będą mogły być przeznaczone na finansowanie kapitału obrotowego. Środki w przedziale od 7 do 160 tys. złotych – w zależności od wielkości firmy i okresu finansowania – pozwolą pokryć koszty bieżącej działalności przedsiębiorstwa i rozliczane będą w uproszczony sposób. Wsparcie z poziomu regionalnego kierowane będzie do mikro i małych firm, natomiast firmy średnie będą mogły starać się o pomoc, opartą na zbliżonych zasadach, w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Budżet tego mechanizmu w województwie zachodniopomorskim wyniesie około 50 mln złotych. Środki wygospodarowane zostaną w Regionalnym Programie Operacyjnym. Wsparcie powinno zostać uruchomione jeszcze w czerwcu. Obecnie trwają konsultacje ze środowiskiem zachodniopomorskich przedsiębiorców dotyczące szczegółowych parametrów wsparcia.

Dla ochrony zdrowia

Ponad 20 mln złotych, pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego i środków regionalnego samorządu, wspomogło dotychczas szpitale wojewódzkie. Wyposażanie służb medycznych w sprzęt wspomagający przeciwdziałaniu pandemii będzie kontynuowane w ramach przygotowywanego właśnie konkursu na dotacje. O dofinansowanie środków ochrony osobistej, środków dezynfekcyjnych oraz niezbędnego sprzętu będą mogły ubiegać się wszystkie jednostki ochrony zdrowia oraz jednostki ratownicze, które uczestniczą w zwalczaniu COVID-19. O wsparcie w konkursie, którego budżet szacowany jest na minimum 5 mln złotych, będą mogły starać się m.in. szpitale prowadzone przez lokalne samorządy.

Informacje o datach uruchomienia naborów wniosków w przypadku obu nowych form wsparcia oraz instytucjach, które będą je przyjmować, pojawią się w kolejnych tygodniach.

Z pytaniami zgłaszać się można do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich

e-mail: lpi-koszalin@wzp.pl, tel. 94 31 77 405

WIĘCEJ INFORMACJI O EPIDEMII ZNAJDZIESZ W NASZEJ ZAKŁADCE KORONAWIRUS

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments