Z tarczy antykryzysowej skorzystasz tylko do końca lutego

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w branży rozrywkowej, a których firmy ucierpiały z powodu Covid-19, tylko do 28 lutego mogą ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 roku.

 

Przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2021 r. na formularzu RDZ-B7. Wsparcie jest przewidziane dla podmiotów, które są oznaczone kodami PKD: 56.30.Z, czyli firmy zajmujące się przygotowywaniem i podawaniem napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje), 93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w miejscach o zamkniętej przestrzeni i 93.29.Z, czyli pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

 

Aby skorzystać ze zwolnienia przedsiębiorca musi przekazać dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 r. do końca lutego 2022 r., chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów. Wniosek mogą złożyć przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 r., a przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu prowadzili 31 marca 2021 roku.

 

Zwolnienie ze składek przysługuje firmom, które miały spadek przychodu o co najmniej 40 procent. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego lub września 2020 roku.

Wnioski o wsparcie z Tarczy Antykryzysowej można złożyć wyłącznie elektronicznie, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

 

Ponadto przedsiębiorcy ze wskazanych branż, w zależności od kodu PKD, mogą też otrzymać świadczenie postojowe od jednego do sześciu razy. Są wśród nich tacy, którzy zajmują się sprzedażą detaliczną, fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi, czy działają w branży hotelarskiej lub rozrywkowej. Pełna lista kodów PKD jest na stronie www.zus.pl. Wniosek RSP-DD7 mogą złożyć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od zniesienia stanu epidemii. Co ważne, jeżeli przedsiębiorca złożył wniosek RSP-DD7 i otrzymał postojowe już wcześniej, to liczba świadczeń o które może wystąpić zostanie pomniejszona o te już pobrane.

 

 

Fot.: Archiwum

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments