XIII Ogólnopolski Turniej Szachowy o „Puchar Pana Cogito”

W sobotę 26 października 2019r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Kołobrzegu rozegrano XIII Ogólnopolski Turniej Szachowy o „Puchar Pana Cogito”, którego organizatorem był Gminy Klub Szachowy Solny.

Zawody były poświęcone pamięci jednemu z największych polskich poetów XX wieku – Zbigniewa Herberta. Celem turnieju szachowego, obok propagowania i popularyzacji szachów, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, jest też upamiętnienie twórczości Herberta. Właśnie ten poeta jest patronem turnieju, bo ma dla szachisty przesłanie, jest symbolem myślenia, rozwijania umysłu. Uroczystego otwarcia turnieju dokonała Pani Anna Mieczkowska – Prezydent Miasta Kołobrzeg. Bardzo piękny wiersz patrona turnieju „Poeta i żaba” wyrecytowała 10 letnia Zosia Pryć, po czym 63 startujących rozpoczęło 9 rundowy turniej szachowy.

W zawodach po raz czwarty z rzędu najlepszy okazał się Mistrz Fide Kamil Plichta reprezentujący klub SzUKS Gostmat 83 Gostynin. Drugie miejsce zajął Adam Czuchnicki z Pałacu Młodzieży w Szczecinie, a podium uzupełniła reprezentantka Solnego Grzybowo – Julia Antolak.

W klasyfikacji seniorów powyżej 60 roku życia zwyciężył Pan Sylwester Kupiak z Kołobrzegu przed Panem Ryszardem Sokołowskim z Koszalina i Jerzym Kotem z Wejherowa.
Klasyfikację kobiet wygrała Julia Antolak z Solnego przed Aleksandrą Załóg i Nikolą Grzesik obie panie z Hetmana Koszalin.
Do lat 10 najlepszymi okazali się: Franciszek Bochniak – Hetman Koszalin, Filip Pawlicz – KSz Gryf Szczecin i Hanna Arabas – Solny Grzybowo.
Do lat 14 zwyciężył Filip Łuczak przed swoim kolegą z Hetaman Koszalin Gracjanem Grzesikiem, a podium uzupełnił Paweł Kossowski reprezentując KSz Gryf Szczecin
Do lat 16 najlepszym zawodnikiem został Olaf Kozak z Kołobrzegu, który wyprzedził Miłosza Rogalę – Solny Grzybowo i Macieja Żądkowskiego z Białogardu.
Turniej tradycyjnie odbył się w bardzo sympatycznej atmosferze i przy niezmiennie dużej frekwencji. Nagrody w turnieju ufundowane zostały przez Miasto Kołobrzeg, Firmę Almako, oraz Klub Szachowy Solny.

 

Fot. UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments