Wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

W środę 12 sierpnia 2020 roku podczas zwołanej konferencji prasowej Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski przedstawił wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na terenie powiatu kołobrzeskiego.

 

 

Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w roku 2020 określone zostały przez Ministra Edukacji Narodowej. Jak mówi Starosta Kołobrzeski – ”Nasze założenia przewidywały uruchomienie w wyniku naboru 29 oddziałów w sześciu szkołach na terenie powiatu. Dla porównania: w 2018 roku otworzyliśmy 30 oddziałów, w 2019 roku w wyniku podwójnego naboru otworzyliśmy 51 oddziałów: 26 po szkole podstawowej i 25 po gimnazjum. Kandydaci mogli aplikować do trzech różnych szkół i dowolnej liczby oddziałów w każdej wybranej szkole. W wyniku elektronicznego naboru utworzyliśmy 28 oddziałów”.

 

W I Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. M. Kopernika utworzonych zostało planowanych 5 oddziałów.

 

W Zespole Szkół Nr 1 im. H. Sienkiewicza w liceum ogólnokształcącym, które w tym roku cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, otworzono planowane 4 oddziały, a w technikum 1 oddział kształcący w zawodzie technik informatyk.

 

W Zespole Szkół nr 2 im. Bolesława III Krzywoustego w szkole branżowej I stopnia, która w tym roku cieszyła się również ogromnym powodzeniem, utworzonych zostanie 5 oddziałów z 3 planowanych, w tym 3 oddziały sprofilowane w zawodach: kucharz, fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych. Z powodu braku odpowiedniej liczby absolwentów, nie powstanie natomiast planowany oddział w szkole branżowej II stopnia, w której po raz pierwszy absolwenci szkoły branżowej I stopnia oraz dawnej zasadniczej szkoły zawodowej mogliby kontynuować naukę w zawodach: technik mechanik oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Nabór do tej szkoły nie był objęty systemem elektronicznej rekrutacji. Nie udało się otworzyć planowanego po raz drugi oddziału w technikum w zawodzie – technik transportu kolejowego z praktyką w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie w liceum ogólnokształcącym z 3 planowanych utworzone zostaną 2 oddziały: 1 oddział przygotowania wojskowego pod patronatem MON oraz 1 oddział łączący dwie specjalności – policja i straż graniczna. Nie powstanie oddział straży pożarnej. Ponadto, w tym zespole szkół, w technikum utworzony zostanie 1 oddział technik lotniskowych służb operacyjnych. Kształcenie w ww. zawodzie jest nieprzerwanie kontynuowane od czterech lat. Pierwsi absolwenci technikum ukończyli szkołę w bieżącym roku.

W Zespole Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. Emilii Gierczak kształcącej w obszarach: administracyjno-biurowym, gastronomiczno-hotelarskim i informatycznym, nowością jest otworzony w tym roku kierunek informatyczny technik – programista oraz technik handlowiec. W tym zespole szkół otworzone zostaną wszystkie 7 planowanych oddziałów. Z powodu braku chętnych nie powstanie planowane 0,5 oddziału w zawodzie technik rachunkowości, w zamian powstał cały oddział w zawodzie technik ekonomista.

W Zespole Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy utworzone zostały zgodnie z planem 3 oddziały, tj. 2 oddziały w technikum morskim oraz 1 oddział w technikum transportowym.

 

 

Foto.: Powiat Kołobrzeski

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments