Wiosenne porządki. Jak się za nie zabrać? Podpowiadamy

Kalendarzowa wiosna rozpocznie się 21 marca, jednak od kilku dni trwa już meteorologiczna wiosna, a jej oznaki można zobaczyć w niektórych miejscach w mieście, mimo dość chłodnej pogody. Dla wielu ta pora roku to czas na wiosenne porządki. Podpowiadamy od czego zacząć!

 

 

Wiosenne porządki to idealny czas, aby odświeżyć swoje mieszkanie lub dom. To również wspaniała okazja do pozbycia się zbędnych przedmiotów i zrobienia miejsca na coś nowego. Zwykle obejmują m.in. głębokie sprzątanie, porządkowanie i organizowanie różnych obszarów domu, takich jak szafy, szafki i szuflady, mycie okien, odkurzanie, odkurzanie, a nawet czyszczenie lub wymiana filtrów powietrza.

Jak zabrać się do wiosennych porządków?

1. Planowanie

Zacznij od zaplanowania, jakie pomieszczenia w Twoim domu lub mieszkaniu potrzebują największej uwagi. Stwórz listę zadań, którą będziesz mógł/a odhaczać, aby móc śledzić postępy w Twoim procesie sprzątania. Mogą to być na przykład: wyrzucenie niepotrzebnych rzeczy, sprzątnięcie szafy, zorganizowanie biurka czy praca w ogrodzie.

2. Harmonogram

Ustal dokładny plan działania, żeby nie dopuścić do przytłoczenia dużą ilością obowiązków. Dokładnie zapisz kiedy i jak wykonasz konkretną czynność. Dobrze jest podzielić swoją listę na mniejsze części i wyznaczyć dla nich konkretne terminy. Pamiętaj przy tym, aby nie lekceważyć niektórych obowiązków – sprzątanie szafy może zająć więcej niż się wydaje.

3. Narzędzia

Upewnij się, że masz wszystkie narzędzia, których potrzebujesz, aby móc sprzątać. W tym celu możesz zaopatrzyć się w worki na śmieci, worki do prania, środki czystości, rękawiczki ochronne, odkurzacz, mop i szufelkę. Zadbaj, aby niczego nie zabrakło. Lepiej nie przerywać sprzątania, by pobiec do sklepu po płyn do mycia okien. Możesz też kupić organizerki do szuflad i pudełka na drobiazgi, które pomogą Ci w uporządkowaniu swojego domu.

4. Niepotrzebne rzeczy

Zacznij od wyrzucenia lub oddania niepotrzebnych przedmiotów i ubrań. Zastanów się, jak często korzystasz z danej rzeczy i czy warto ją przechowywać. Wyrzuć to, co jest uszkodzone lub kompletnie zepsute. Sprzątanie będzie szybsze i łatwiejsze, jeżeli na półkach nie będą zalegać dodatkowe przedmioty.

5. Czyszczenie

Rozpocznij sprzątanie od góry do dołu, abyś nie musiał/a czyścić powierzchni więcej niż raz. Zaczynając od sufitu, zdejmij pajęczyny, a następnie przetrzyj ściany, okna i meble. Następnie odkurz dywany, tapicerkę i podłogi. W przypadku powierzchni kuchennych i łazienkowych zastosuj środki dezynfekcyjne, aby pozbyć się bakterii i wirusów. Staraj się skupić na jednym zadaniu naraz i nie zabieraj się za kolejne, dopóki nie ukończysz poprzedniego. Warto też zaangażować całą rodzinę lub współlokatorów, aby praca przebiegała sprawniej i z większą radością.

6. Postępy

Oceń swoje postępy. Po zakończeniu wiosennych porządków warto się zastanowić, jakie efekty udało Ci się osiągnąć. Możesz też ocenić swoje postępy na podstawie listy zadań, którą wcześniej sporządziłeś. To dobry sposób, aby upewnić się, że osiągnąłeś swoje cele i aby zobaczyć, co jeszcze można ulepszyć. Dodatkowo będzie to naocznym dowodem na wykonaną pracę, który może sprawić niemałą satysfakcję.

Wiosna to czas odrodzenia, przebudzenia i zmian. Praktycznych korzyści z wiosennych porządków to odświeżenie przestrzeni życiowej i zrobienie miejsca na nowe rzeczy, wiele osób uważa je jednak za terapeutyczne i satysfakcjonujące doświadczenie. Może to być okazja do zastanowienia się nad wartościowymi przedmiotami, przestrzenią życiową, a także zaplanowania przyszłych zakupów.

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments