Uczelniana pomoc w stanie epidemii. Tysiąc przyłbic ochronnych

Urządzenia w Centrum Druku 3D Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej (PK) pracują nieprzerwanie na rzecz wszystkich służb walczących ze skutkami epidemii koronawirusa. W środę (8 kwietnia) centrum uczelni pochwaliło się tysięczną przyłbicą ochronną!

Lista odbiorców jest długa. Zabezpieczenia trafiły do szpitali w Koszalinie, Białogardzie, Sławnie, Brzezinach i Łodzi, a także do funkcjonariuszy Straży Granicznej, kołobrzeskiego Pogotowia Ratunkowego, strażaków z Kołobrzegu i Gościna, koszalińskiej policji, Zakładu Gazowniczego, Miejskich Wodociągów i Kanalizacji czy samorządu Karlina. Docelowo w Centrum Druku 3D PK powstać ma dwa tysiące masek.

– Codziennie staramy się wydrukować sto przyłbic – opowiada dr inż. hab. Tomasz Królikowski z PK. – Na prośbę służb tworzymy także bardziej specjalistyczne elementy, jak zawory dla pogotowia ratunkowego czy przejściówki do masek tlenowych dla szpitala.

WIĘCEJ INFORMACJI O EPIDEMII ZNAJDZIESZ W NASZEJ ZAKŁADCE KORONAWIRUS

Tworzenie przyłbic ochronnych jest możliwe dzięki hojności sponsorów. 10 tysięcy złotych na materiały do produkcji przekazał Parlament Studentów uczelni. Przedsiębiorstwa: GTX Hanex Plastics z Dąbrowy Górniczej oraz WiP z Aleksandrowa Kujawskiego pomogły w zakupie folii do masek. Natomiast firma Global 3D z Nysy dostarczyła partię tworzywa używanego do drukowania przyłbic ochronnych. Wydawnictwo Kamera z Kołobrzegu pomaga przy cięciu folii, która w całej konstrukcji tworzy osłonę twarzy. Ponadto przewodniczący Rady Gminy Kołobrzeg, Julian Nowicki, zakupił 20 kilogramów materiału do drukowania przyłbic. Listę sponsorów uzupełnia Bogusław Grygiel, prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP powiatu kołobrzeskiego.

 

W koszalińskiej uczelni pracownicy świadczą pomoc w zwalczaniu skutków epidemii także w postaci szycia maseczek ochronnych.

Fot. Politechnika Koszalińska

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments