Trwa miesiąc profilaktyki raka piersi. Zbadaj się w październiku! [ROZMOWA]

Rozmawiamy z Hanną Symonowicz, koordynatorem Oddziału Onkologii I Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, kierownikiem Poradni Onkologicznej przy SW.

 

 

Pani doktor, październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi. Poradnia Onkologiczna przy ul Orlej 2 w Koszalinie prowadzi bezpłatne badania mammograficzne. Dla kogo są te badania?
To jest tzw. etap podstawowy profilaktyki raka piersi, który jest prowadzony z myślą o paniach w wieku 50 – 69 lat. Ta grupa jest najbardziej obciążona ryzykiem zachorowania na raka piersi. Stąd też wybrana została jako grupa do badań profilaktycznych. Badania wykonujemy bezpłatnie, raz na dwa lata. Jeżeli wynik jest prawidłowy, wówczas badanie jest powtarzane co dwa lata. Natomiast, gdy wynik jest nieprawidłowy, wówczas pacjentka jest kierowana do dalszej diagnostyki. To drugi etap, tzw. etap pogłębiony, gdy kierujemy pacjentkę na dalsze badania.

Jak wygląda zainteresowanie badaniami wśród pań?
Niestety, panie nie zgłaszają się tak, jakbyśmy chcieli. Chcielibyśmy, aby to zainteresowanie było większe. A ograniczenia w zainteresowaniu biorą się z dwóch powodów. Raz, że mieliśmy problem techniczny, bo zmienialiśmy mammograf w naszej pracowni mammograficznej i nie wszystkie panie wiedzą, że już znowu przyjmujemy na badania. Dwa – panuje obawa przed pandemią. Strach powoduje, że nie wszystkie panie decydują się, by do nas przyjść. Dlatego chcę podkreślić, by panie się nie obawiały o swoje bezpieczeństwo. Pacjentki są umawiane przez telefon, na konkretną godzinę, by uniknąć kolejek. Przestrzegamy zasad bezpieczeństwa sanitarno – epidemiologicznego. Wszystko jest dezynfekowane.

Przypomnijmy – o czym należy pamiętać, gdy pacjentka wybiera się na badania do przychodni?
Na pewno trzeba zabrać ze sobą maseczkę, zresztą ich noszenie jest ostatnio u nas obowiązkowe także na zewnątrz. Trzeba też pamiętać o dezynfekcji rąk. Ponadto trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty i poprzednie badanie – zdjęcia mammograficzne.

Warto zaznaczyć, że badania są prowadzone od niedawna przy użyciu nowego sprzętu.
Tak, to jest nowoczesny mammograf. Cyfrowy. Cieszymy się, że mogliśmy wymienić dotychczasowy sprzęt i pracujemy teraz na nowym mammografie. Badania są wykonywane przez dwóch specjalistów. To oznacza, że jedno badanie jest oceniane przez dwóch niezależnych specjalistów i wynik jest wydawany na podstawie zgodnej opinii obu lekarzy radiologów. A skoro mówimy już o naszym nowym urządzeniu, to trzeba powiedzieć, że udało się je zakupić także m. in. dzięki wsparciu samych pacjentek, które dokonywały wpłat na konto Stowarzyszenia Wspierania Walki z Nowotworami „Pokonać Raka”. Bardzo dziękujemy za każdą złotówkę!

Pani doktor jako kierownik Przychodni Onkologicznej zabiega o zakup specjalnej przystawki do mammografu, która pozwoliłaby na pogłębione badania, czyli na prowadzenie drugiego etapu badania mammograficznego – o ile jest takie konieczne.
Staramy się o taką możliwość, by prowadzić drugi etap badań, a także o zakup wspomnianej przystawki, która jest niezbędna w pogłębionej diagnostyce i przy wykonaniu biopsji. Zbieramy pieniądze na zakup tego urządzenia. A więc, jeżeli wśród mieszkańców są chętni, którzy chcieliby wesprzeć naszą inicjatywę, zachęcamy. Można to zrobić za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspierania Walki z Nowotworami „Pokonać Raka”, w ramach 1 procenta podczas rozliczenia podatkowego albo w dowolnym momencie można wpłacić datek na konto Stowarzyszenia. Zapraszamy do włączenia się w ten szczytny cel, jakim jest troska o zdrowie nas wszystkich. Bo należy też pamiętać, że rak piersi nie dotyczy tylko kobiet. To także problem, z którym choć znacznie rzadziej, ale stykają się również mężczyźni. I choć aktualnie prowadzone badania profilaktyczne nie są skierowane do panów, to mogą oni poprosić lekarza rodzinnego o e-skierowanie na konsultacje. Nie wolno się wstydzić! Ważne jest, by w porę reagować.

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna i dlaczego wciąż tak mało panie korzystają z badań, które można zrobić za darmo? Nie mają świadomości zagrożenia? Lekceważą problem?
To nie tyle brak świadomości, czy lekceważenie. Wiele pań boi się rozpoznania. A nie wolno się bać rozpoznania. Rozpoznanie na wczesnym etapie choroby nowotworowej piersi daje prawie 100 procent pewności całkowitego wyleczenia. Im dłużej zwleka się z diagnostyką, tym gorsze są rokowania.

Warto też, by panie pamiętały o samobadaniu – jak nazwa wskazuje, mogą je zrobić samodzielnie, w domu.
Samobadanie jest bardzo ważne. Każdy z nas powinien znać swój organizm. Takie badanie to parę chwil, raz w miesiącu. Np. podczas prysznica, czy kąpieli. Trzeba zbadać piersi, czy są równe, czy któraś nie powiększyła się, nie ma dołków na skórze, zaczerwienienia, czy brodawka się nie zmieniła albo, czy otoczka wokół brodawki się nie zmieniła, czy nie ma jakichś niepokojących guzków, a także, czy w dole pachowym nie ma guzków – ale uprzedzam, one nie muszą świadczyć od razu o chorobie, ale trzeba to sprawdzić.

Ważne telefony
94 346 00 18, 346 00 33
Rejestracja telefoniczna – od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 14

 

Fot. SWK

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments