Test&GO od wtorku pod szpitalem wojewódzkim w Koszalinie [FOTO, FILM]

Mobilny punkt poboru wymazów Test&GO decyzją wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca zostanie przeniesiony na teren Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Od wtorku żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobierać będą na nim wymazy od osób przebywających na kwarantannie.

– Do punktu kierowane będą osoby w 12 dniu kwarantanny za pomocą aplikacji – mówi wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc – Punkt jest wsparciem w szybkiej diagnostyce koronawirusowej osób we wschodniej części województwa.

Zasady pobierania wymazów znajdują się na stronie internetowej: https://pacjent.gov.pl/punkty-pobran

Mobilny punkt pobrań przy szpitalu wojewódzkim w Koszalinie rozpocznie działalność we wtorek o godz. 9 i będzie czynny codziennie do godz. 17 aż do odwołania.

Przez trzy dni – od piątku do niedzieli – żołnierze WOT pobrali w koszalińskim punkcie drive-thru 80 wymazów. Próbki po pobraniu przewoziły potem na badania do laboratorium Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zespoły wymazowe Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

– Pobieranie materiału do badań szło bardzo sprawnie, dzięki zdyscyplinowaniu osób przyjeżdżających na badanie – mówi dowódca punktu, mjr Michał Wilczyński. – Pacjenci umawiani byli na konkretną godzinę, stosowali się do poleceń żołnierzy i służb sanitarnych.

 

Punkt Test&GO w Koszalinie powstanie przy koszalińskim szpitalu przy ul. Chałubińskiego w poniedziałek, tak aby we wtorek o godz. 9. mógł rozpocząć pracę. Przygotowują go żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przy współpracy z chorążymi z Akademii Wojsk Lądowych oraz żołnierzami wojsk operacyjnych: 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód. W przygotowanie go zaangażowane są także władze Koszalina oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, realizując je poprzez 15 Wojskowy Oddział Gospodarczy.

Pobieranie wymazów odbywa się metodą drive-thru, bez potrzeby opuszczania samochodu. Podjeżdżające pojazdy przejeżdżają przez pięć stref. Pierwsza to strefa oczekiwania, podczas której kierowca i pasażerowie przygotowują dokumenty. W strefie ewidencji okazują je żołnierzom. W strefie badań „czerwonej” żołnierze – certyfikowani do takich działań ratownicy medyczni – pobierali wymazy. Następnie po przejechaniu tzw. strefy odpoczynku w ostatniej, piątej żołnierze dezynfekują koła i klamki pojazdu.

 

Cała procedura dla jednego pojazdu trwa zaledwie kilka minut.

– Pobieramy wymazy od osób skierowanych przez służby sanitarne. Dziennie – na jednej nitce wjazdowej jesteśmy w stanie obsłużyć nawet 250 osób – mówi dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Kaliciak. – Punkt działa bardzo sprawnie, ale także bardzo sprawnie jesteśmy w stanie przenieść go z miejsca na miejsce. Złożenie całej infrastruktury to kwestia kilku godzin, drugie tyle rozłożenie go w nowym miejscu. Będziemy realizowali wymazy tam, gdzie skierują nas władze województwa zachodniopomorskiego.

Pobieranie wymazów, w tym metodą „drive-thru”, jest jednym z głównych zadań Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach prowadzonej od blisko dwóch miesięcy operacji „Odporna Wiosna”. Codziennie żołnierze WOT pobierają ok. 1,5 tys. wymazów: m.in. w Domach Pomocy Społecznej, hospicjach i innych placówkach opiekuńczych, mobilnie – w domach osób przebywających w kwarantannie oraz właśnie w punktach Test&GO.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments