Tarcza PiS przepisem na kryzys gospodarczy w województwie? Burzliwa konferencja samorządowców [FILM]

Konferencja dotyczy aktualnej możliwości pomocy przedsiębiorcom, stanie samorządów oraz wyzwaniach z jakimi musi zmierzyć się całe Województwo Zachodniopomorskie.

 

W wideokonferencji wzięli udział między innymi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego- Olgierd Geblewicz, Andrzej Przewoda- dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Marcin Szmyt- Dyrektor Wydziału Zarządzania Strategicznego w Urzędzie Marszałkowskim, Piotr Jedliński- Prezydent Koszalina, Tomasz Tamborski- Starosta Kołobrzeski czy Anna Mieczkowska- Prezydent Kołobrzegu,

Przed nami nie tylko wyzwania dotyczące ratowania naszego zdrowia, ratowania naszego życia, co jest priorytetem. Ale dla Nas- samorządowców ważne jest to co, dzieje się w naszych małych ojczyznach- powiedział Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.  Jutro ma być procedowania tak zwana Tarcza Antykryzysowa.

 

Problemy Kołobrzegu, a Tarcza rządów PiS

 

Sytuacja spowodowana wybuchem epidemii w Kołobrzegu sprawia, iż miasto nie jest w stanie funkcjonować w takim wymiarze, który zadowoliłby mieszkańców i włodarzy.  Mieszkańcy boją się o swój byt i miejsca pracy, ze względu na fakt, iż Kołobrzeg jest miastem turystycznym. W zaistniałej sytuacji miasto może doświadczyć gospodarczego paraliżu. W mieście zamknięte są lokale gastronomiczne, hotele, noclegownie i inne tego typu punkty.

-W chwili obecnej mamy ponad 30 wniosków o odroczenie podatku- mówi Anna Mieczkowska, Prezydent Kołobrzegu.- Zgodnie z ordynacją podatkową rozpatrujemy każdy wniosek.

Budżety jednostek samorządu terytorialnego są trudne- przynajmniej w przypadku Kołobrzegu. W skutek gospodarności i obietnic Prawa i Sprawiedliwości miasto dysponuje o 14 milionów mniejszym wpływem z dochodów bieżących.

Jeśli sytuacja związana z paraliżem gospodarczym będzie utrzymywać się na obecnym poziomie (minister Szumowski wskazuje na wzrost liczny zakażonych COViD-19) miasto będzie musiało dołożyć do oświaty, pomocy społecznej, spółek miejskich.

Prawdopodobnie będzie tak, że będziemy zwalniać z płacenia podatku, jednak bez pakietu rekompensat, z którymi rząd powinien wyjść do samorządu, może dojść do gospodarczych turbulencji samorządów w całym kraju.  Jeśli jednak sytuacja potrwa do sezonu letniego, bądź dłużej samorządom nadmorskim może grozić ekonomiczny krach- ostrzega Mieczkowska.

 

 

WIĘCEJ INFORMACJI O EPIDEMII ZNAJDZIESZ W NASZEJ ZAKŁADCE KORONAWIRUS

 

 

Pieniądze dla Województwa najpierw do Warszawy?

 

Jesteśmy gotowi wesprzeć program marszałka, ja oczekuję informacji, jakie są problemy. Ten program miał jedną zaletę- możliwość odroczenia podatków i czynszów tam gdzie możemy naszych przedsiębiorców zwolnić, a właściwie odroczyć w czasie do decyzji.- mówi Piotr Jedliński, Prezydent Miasta Koszalina.

Jeżeli wnioski wchodzące w skład Tarczy Antykryzysowej będą podobne do wniosków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ogromną komplikacją dla wszystkich od przedsiębiorców po pracodawców będzie opanowanie gromadzonej, skomplikowanej dokumentacji.

Prezydent podobnie jak w przypadku Anny Mieczkowskiej obawia się poszerzenia obszaru gospodarczej zapaści. Jedną z przyczyn obaw jest fakt, iż wpływu do budżetu miasta gwałtowanie zmalały. W latach poprzednich były one liczone w milionach złotych, natomiast obecnie sumy sięgają co najwyżej setek tysięcy.

Jesteśmy przygotowani na to, aby pomoc wdrażać, ponieważ ona powinna przyjść tu i teraz. Tak się domyślam, że te pieniądze miałby najpierw trawić do Warszawy, a później wrócić do Zachodniopomorskiego, więc myślę, że ta droga jest zupełnie niepotrzebna. Ponieważ jest to strata czasu- podkreśla Piotr Jedliński.

 

Pieniądze z Funduszu Pracy mogą zostać wykorzystane w tydzień

 

Według założeń Tarczy PiS, wszelkie opłaty (jak chociażby w przypadku funkcjonowania hoteli) mają zostać odroczone do dnia 30- go czerwca. Starosta kołobrzeski zadaje pytanie,- czy jeśli przedsiębiorcy nie mają pieniędzy dziś (końcówka marca 2020), czy będą w ich posiadaniu z końcem czerwca?

Starosta wystosowuje postulat, by termin płatności przesunąć do 30-go września, ponieważ istnieje szansa, że środki te będą mogły zostać wypracowane w sezonie letnim.

Ważną kwestią rzuconą na barki powiatów, jest kwestia wypłat dla przedsiębiorców związanych z dofinansowaniem części środków wynagrodzenia. Poruszana jest również w tym zapisie kwestia kosztów związanych z płaceniem składek na ubezpieczenie społeczne.

Środki, którymi na chwilę obecną dysponuje powiat, to środki z Funduszu Pracy, które były wcześniej wykorzystywane wyłącznie na narzędzia dotyczące wsparcia samych przedsiębiorców.

W Powiecie Kołobrzeskim ta kwota na rok wynosi 2,4 mln zł, z czego 30% tych środków zostało już zaangażowanych. Powiat po pierwszym kwartale dysponuje kwotą zaledwie 1,7 mln zł, co w przypadku braku wsparcia ze strony rządu oznacza wyczerpanie ww. środków w tydzień.

 

Wsparcie placówek zastępczych, a kwestia odpisów od PIT-u

 

Stawka dla powiatów wynosi 10,25% odpisów od PIT-u, jeśli te środki zostaną zmniejszone mogą pojawić się wątpliwości na temat utrzymania pieczy zastępczej, mowa o domach dziecka, rodzinach zastępczych, których finansowanie leży w całości na barkach powiatów. Jeśli, i w tej gałęzi samorządy nie otrzymają wsparcia ze strony rządu, tej pieczy może zabraknąć.

 

Działania w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego

 

Główną częścią wsparcia planowaną przez Urząd Marszałkowski w Szczecinie miało być 170 mln złotych, które zostały wygospodarowane z Unijnego Funduszu Społecznego na działania związane z interwencją na rynku pracy. Pieniądze, które miały zostać przeznaczone na aktywizacje ludzi z różnych dziedzin pracy zostały przesunięte w celu ochrony obecnych miejsc pracy.

Z wyliczeń przeprowadzonych przez Urząd Marszałkowski wynika, że pieniądze te mogłyby być gospodarowane przez okres trzech miesięcy dla około 30 tys miejsc pracy.

Komisja Europejska deklaruje elastyczność i zachęca do korzystania z niezakontraktowanych pieniędzy, do reakcji na kryzys wywołany pandemią koronawirusa. Jednak wszelkie działania będą wymagały legislacji krajowych.

 

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej- Małgorzata Jarosińska-Jedynak- potwierdziła, że nie będzie żadnych innych dodatkowych programów, poza rządowym, który najprawdopodobniej jutro (w piątek, 27-go marca) zostanie przyjęty.- potwierdza Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

 

 

 

 

Film, fot.: YouTube

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments