Środkowopomorskie w kampanii wyborczej. PiS obiecywał i nie zrobił nic

Zasadność utworzenia 17. województwa była tematem środowej (2 października) debaty obywatelskiej w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Zaproszenie przyjęli kandydaci do sejmu z czterech komitetów wyborczych.

Organizatorzy z oddziału Północnej Izby Gospodarczej, Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Business Center Club (BCC) Loży Koszalińskiej oraz Zrzeszenia Kupców i Przedsiębiorców w Koszalinie wyraźnie chcą wzmocnić znaczenie społeczno – gospodarcze Pomorza Środkowego.

– Nie wiem, czy uda się powołać województwo środkowopomorskie, lecz powinniśmy zadbać, żeby tu napływało więcej funduszy, aby region mógł się lepiej rozwijać – oświadczył Wiesław Zinka, kanclerz loży BCC.

Czy takie województwo, wydzielone z części obszarów Zachodniopomorskiego i Pomorskiego, ma szansę powstać w nadchodzącej IX kadencji Sejmu RP? Stefan Romecki, wciąż poseł Kukiz’15, mówił, że interpelację skierował już w 2016 roku, a odpowiedź ze strony rządzących go nie zadowala.

– Kręcą, mamią, dają nadzieję ludziom, a tego władzy nie wolno robić – powiedział kandydat komitetu PSL Koalicja Polska.

Za województwem jest Czesław Hoc, jedynka z listy PiS. Twierdzi, że jego partia buduje fundamenty pod województwo, np. przez powołanie siedemnastych oddziałów: Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Zakładu Gazowniczego czy uruchomienie połączenia kolejowego Pendolino. Podkreśla znaczenie konsultacji społecznych.

– Środkowopomorskie powstanie, kiedy będzie jasna decyzja społeczności lokalnej, a nie wszystkie samorządy są zgodne – argumentował Czesław Hoc.

 

 

Potwierdził to Roman Wiśniewski, radny powiatu wałeckiego i kandydat PSL, który dziwił się zaangażowaniu przedsiębiorców. Powiedział, że należy zlikwidować wojewódzkie agendy rządowe, a ich kompetencje przekazać samorządom, co zmniejszy koszty administracyjne. Z kolei powszechna informatyzacja pozwoli na załatwianie spraw poza stolicami obecnych województw.

Jednak inni mówcy poddali totalnej krytyce wiarygodność działań rządu. Padł postulat weryfikacji reformy administracyjnej, która weszła w życie w 1999 roku. Zgłosił go Eugeniusz Żuber, niegdyś pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej na rzecz zmiany mapy państwa, a poparli kandydaci Lewicy.

– Aby Polska mogła się równomiernie rozwijać potrzeba nawet 25 województw – grzmiał Jacek Wezgraj, który dodał, że zwolennicy Środkowopomorskiego mają za sobą atuty w postaci odpowiedniej liczby mieszkańców, obecności dwóch ośrodków miejskich w Koszalinie i Słupsku oraz więzi gospodarczych, społecznych i kulturowych.

Jerzy Kotlęga z SLD zakwestionował ideę konsultacji społecznych z woli rządu. Stwierdził, że im dalej od Koszalina, tym trudniej przekonać ludzi, a już trzy lata temu sejmik w Szczecinie przyjął stanowisko o utrzymaniu spójności terytorialnej województwa zachodniopomorskiego.

– Ustrój administracyjny to nie jest Biblia, w w której nie można nic zmienić – powiedział Tomasz Czuczak z Koalicji Obywatelskiej. – Musi odpowiadać na żądania mieszkańców regionu i samorządów.

Dodał, że w nowo wybranym sejmie izba powinna zlecić sporządzenie raportu na temat skutków tej reformy. To była kolejna odpowiedź na apel Eugeniusza Żubera, orędownika powołania Środkowopomorskiego. Tenże przypomniał, że inicjatywa ustawodawcza, poparta 136 tysiącami podpisów obywateli, po czytaniu na forum parlamentu i skierowaniu do komisji poselskich, nieoczekiwanie po trzech latach uległa dyskontynuacji. Zwrócił się do potencjalnych parlamentarzystów, żeby na korzyść wnioskodawców zmienić prawo w tym względzie. Poparł go Piotr Zientarski z KO, zwolennik zmian na mapie kraju i obowiązku zakończenia spraw wprowadzonych pod obrady izby.

Warto przypomnieć, że 10 organizacji gospodarczych z Koszalina, Kołobrzegu i Słupska na początku 2016 roku podjęło ponowne działania w sprawie powołania województwa środkowopomorskiego nie tylko na szczeblu lokalnym. Petycje związane z politycznymi obietnicami i argumentami ekonomicznymi otrzymali m.in. premierzy rządu PiS: Beata Szydło i Mateusz Morawiecki.

 

 

Fot. WM/ RB

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments