Sprawa w trybie wyborczym. Magazyn śledczy na wokandzie

– To włączanie się Telewizji Publicznej do kampanii wyborczej, aby zdeprecjonować moją osobę – twierdzi Jerzy Hardie-Douglas, kandydat Koalicji Obywatelskiej (KO) do sejmu w okręgu wyborczym nr 40. We wtorek (8 października) Sąd Okręgowy w Koszalinie rozpatrywał w trybie wyborczym wniosek byłego burmistrza Szczecinka w sprawie Magazynu śledczego Anity Gargas.

Cotygodniowy materiał dziennikarski, który ma charakter interwencyjny, został wyemitowany w miniony czwartek (3 października) na antenie TVP1. Treści oburzyły kandydata KO i skierował do sądu wniosek o rozpoznanie w trybie wyborczym, bo – jak uważa – mają wpływ na prowadzoną kampanię i stawiały jego kandydaturę do izby niższej parlamentu w niekorzystnym świetle. Mecenas Mirosław Bacławski jako pełnomocnik wnioskodawcy cytował przed Temidą słowa, które padły w audycji, że Jerzy Hardie-Douglas „jako burmistrz odpowiadał za zatruwanie miasta”, a jako „lekarz onkolog wdychane substancje uznał za nieszkodliwe”. Wyjaśniał, że słowa padły z ust przeciwników politycznych kandydata KO. Mecenas uważa, że w materiale pominięte zostały decyzje głowy miasta Szczecinka podczas pełnionej kadencji samorządowej na rzecz ograniczenia emisji odoru i pyłów w fabryce Kronospan, w tym zainstalowanie stacji pomiarowych.

Jerzy Hardie-Douglas domaga się przeprosin w trybie wyborczym od TVP, a wobec osób występujących przed kamerą w Magazynie Śledczym Anity Gargas zapowiada wystąpienie na drogę sądową w trybie cywilnym.

Z kolei Marcin Bury, aplikant adwokacki, w imieniu drugiej strony zakwestionował formułę rozpatrzenia sprawy z powodu zmian w prawie. Kodeks wyborczy obowiązuje od ośmiu lat, a wnioskodawca powoływał się na zapisy w ordynacji wyborczej. Wcześniej aplikant adwokacki wnioskował o przesłuchanie trójki świadków, a także wzięcie pod uwagę treść lokalnej publikacji prasowej i zapisów na pendrive’ie z Forum Samorządowego jako materiału dowodowego. Sąd nie uwzględnił tych wniosków i odroczył ogłoszenie wyroku do czwartku (10 października). Rozprawa w trybie wyborczym rozpocznie się o godzinie 13.

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments