Sesja zimowa zbliża się wielkimi krokami. Jak najlepiej się przygotować?

Sesja na studiach to czas, w którym wszyscy studenci muszą zdać egzaminy końcowe i uzyskać odpowiednią liczbę punktów, aby zakończyć semestr lub rok akademicki. Zwykle na rok akademicki przypadają dwie sesje – zimowa i letnia. Terminy różnią się w zależności od uczelni i kraju. W niektórych krajach, sesja odbywa się tylko raz w roku, podczas gdy w innych może być kilka sesji w ciągu roku.

 

 

Egzaminy końcowe podczas sesji mogą mieć różne formy, takie jak testy pisemne, ustne lub praktyczne. Wynik końcowy jest podstawą do przyznania oceny końcowej z danego przedmiotu.
Zbliża się termin sesji zimowej. Jak najlepiej się do niej przygotować?

Zorientuj się

Postaraj się poznać wszystkie wymagania i formy czekających cię egzaminów. Dowiedz się jakie pytania zostaną zadane, jaki jest zakres materiału do nauki i jakiego formatu odpowiedzi są od ciebie oczekiwane. Zanotuj wszystko, aby o niczym nie zapomnieć.

Stwórz plan nauki

Ustal cele, rozpisz materiał, którego potrzebujesz się nauczyć, a dodatkowo zaplanuj dokładnie harmonogram nauki. Chodzi o to, aby zminimalizować ryzyko nieprzespanych nocy i nieprzyswojenia materiału z powodu zbyt krótkiego czasu. Daj sobie czas na naukę. Pamiętaj, że plan powinien być dostosowany do twoich indywidualnych metod i stylu życia.

Zorganizuj materiały

Przygotuj wszystko co będzie ci potrzebne – książki, artykuły, notatki, wnioski z badań. Ułóż je w kolejności i posortuj w zależności od konkretnego tematu. Aby nie poczuć się przytłoczonym przez ilość możesz również odłożyć lub schować te, które na razie nie będą ci potrzebne.

Pozbądź się rozpraszających rzeczy

Wyłącz telefon, komputer i telewizor jeżeli nie masz potrzeby ich używania. Postaraj się też znaleźć komfortowe miejsce, w którym jest stosunkowo cicho. Jeżeli lepiej idzie ci nauka kiedy w tle leci muzyka spróbuj skorzystać z radia lub ulubionej playlisty.

Używaj różnych metod nauki

Spróbuj różnych metod, aby zminimalizować niechęć do nauki. Możesz robić notatki, czytać o konkretnym temacie, robić fiszki z najważniejszymi zagadnieniami, nagrywać swój własny głos tłumacząc temat własnymi słowami, rysować schematy lub mapy skojarzeń. Możesz nawet użyć karteczek samoprzylepnych z rzeczami, które najtrudniej ci zapamiętać i umieścić je w różnych miejscach swojego pokoju lub domu.

Testuj swoją wiedzę

Sprawdzaj jak dużo zdążyłeś się już nauczyć, staraj się robić to w miarę regularnie. Możesz robić quizy, odpowiadać na pytania przekazane przez wykładowcę, a nawet skontaktować się ze znajomym z grupy i zrobić to wspólnie.

Pamiętaj o odpoczynku

Choć trzymanie się planu jest ważne, staraj się nie przeciążać. Jeżeli pewnego dnia poczujesz się gorzej lub szczególnie zniechęcony warto zrobić sobie dodatkową przerwę lub nadrobić temat innego dnia. Ilość snu wpływa na koncentrację, warto jest więc się wysypiać. Możesz także spróbować dostarczyć swojemu ciału większą ilość ruchu.

Nie bój się konsultować

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, nie wahaj się skontaktować z wykładowcą, kolegami lub doradcą ds. studiów, aby uzyskać pomoc i poradę.

Nagradzaj się

Nagradzanie to jedna z metod pozwalająca utrzymać motywację. Nagrodami mogą być rzeczy materialne, takie jak jedzenie, ubranie czy kosmetyki albo niematerialne, jak czas na swoją ulubioną grę czy hobby. Ważne jest, aby nagrody były odpowiednio dobrane do osiągniętego celu.

 

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments