Rząd podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych [FILM]

Koronawirus może stać się bardzo groźny, dlatego trzeba działać szybko i z wyprzedzeniem – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Decyzją rządu placówki oświatowe i szkoły wyższe będą zamknięte od 12 do 25 marca, z czego dwa pierwsze dni to okres przejściowy. W tym czasie w przedszkolach i szkołach podstawowych będą odbywały się jedynie zajęcia opiekuńcze. W związku z zagrożeniem, także wszystkie placówki kultury, w tym kina i muzea będą niedostępne.

 

Chcemy maksymalnie spowolnić możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa – podkreślił premier. Zaznaczył, że do opanowania sytuacji potrzebne są zdeterminowane działania, które doprowadzą także do zmiany naszych nawyków, jak podawanie ręki czy przebywanie w dużych skupiskach ludzkich. Szef rządu przyznał, że wprowadzenie pewnych ograniczeń doprowadzi do zakłócenia normalnego życia społecznego i kulturalnego. Jesteśmy jednak przekonani, że nasze działania są słuszne i podjęte we właściwym czasie – kontynuował.

 

🎥 NA ŻYWO: Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego, Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg oraz Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego.

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Środa, 11 marca 2020

 

Trzeba działać szybko, dlatego działamy z pewnym wyprzedzeniem tam, gdzie tylko się da – mówił Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że działania, które podejmuje Polska w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, są później powielane przez inne państwaZastosowaliśmy m.in. kontrole sanitarne na granicach, które zostały potwierdzone jako mechanizm do wdrożenia w wielu innych krajach – kontynuował.

Premier podkreślił, że dzisiaj najważniejszym w Polsce słowem musi być odpowiedzialność, która w obliczu aktualnej sytuacji w kraju jest kluczowa. Zaznaczył, że najlepsze metody walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich. Jesteśmy za siebie odpowiedzialni: wnuki za dziadków, rodzice za dzieci. My, jako rząd, jesteśmy odpowiedzialni za całe społeczeństwo – dodał na zakończenie.

Z kolei minister zdrowia podkreślił, że jest to czas kwarantanny społeczeństwa. Zaapelował też do uczniów, że dwutygodniowa przerwa w nauce to nie jest czas wolny, to czas, który powinniśmy spędzić w domu, starając się nie zakazić innych.

Minister Edukacji Narodowej podkreślił, że decyzja o zawieszeniu zajęć nie wpływa na razie na terminarz obecnego roku szkolnego. „W przypadku dzieci i najmłodszych trudno jest znaleźć opiekę na dłuższy czas. Proponujemy, by szkoły dalej miały funkcję opiekuńczą, ale tylko w szczególnych przypadkach” – mówił minister Dariusz Piontkowski, jak dodał jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy podejmowali inne decyzje w tej kwestii.

Więcej informacji

Wicepremier Jarosław Gowin podjął decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych również na uczelniach wyższych. Jak mówił, nie będzie ograniczeń co do prowadzenia działalności naukowej. Uczelnie zyskują możliwość prowadzenia zajęć w formule e-learningu.

Więcej informacji

Minister Marlena Maląg poinformowała, że oprócz zamknięcia żłobków i klubów dziecięcych, rząd zwrócił się także do jednostek samorządu terytorialnego o zamykanie domów i klubów seniora. To miejsca, w których seniorzy bardzo chętnie się spotykają, ale w trosce o ich zdrowie apelujemy, aby ten czas spędzali bezpiecznie w domu.

Minister pracy, rodziny i polityki społecznej zadeklarowała również, że w związku z zawieszeniem działalności placówek oświatowych, rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – zwolnienie lekarskie nie jest wymagane, wystarczy złożenie oświadczenia u pracodawcy. Zasiłek będzie wypłacany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zostało również wprowadzone rozwiązanie zdalnej pracy, która umożliwi podjęcie rodzicom decyzji czy skorzystają z zasiłku opiekuńczego, czy ewentualnie ze zdalnej pracy – kontynuowała.

Więcej informacji

Wicepremier Piotr Gliński poinformował także, że rząd zdecydował o zawieszeniu od 12 marca działalności instytucji kultury: teatrów, filharmonii, muzeów, kin, a także uczelni artystycznych.

Więcej informacji

 

 

 

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments