Rozwój infrastruktury kajakowej na terenie Dorzecza Parsęty

Do wspólnej realizacji zadania zgłosili się: Miasto Białogard, Miasto Kołobrzeg, Gmina Borne Sulinowo, Gmina Karlino, Gmina Białogard, Gmina Dygowo, Gmina Szczecinek.

Celem projektu jest przeciwdziałanie antropopresji w Dorzeczu Parsęty i szeroko pojęta ochrona środowiska przez wykonanie przystani kajakowych. Antropopresja zintensyfikowana zostanie w wyznaczonych do tego punktach przez co ograniczona zostanie antropogeniczna degradacja środowiska w Dorzeczu Parsęty. Dodatkowo zostaną osiągnięte cele promocji ochrony środowiska i szerzenia edukacji ekologicznej, jak również promocji aktywnego wypoczynku i zwiększenie atrakcyjności turystycznej gmin i powiatów Dorzecza Parsęty.

W ramach projektu powstaną przystanie kajakowe na trzech szlakach kajakowych:
1. Szlak po rzece Parsęcie
2. Szlak po rzece Piławie
3. Szlak w ramach Pętli Szczecineckiej

Dodatkowo szlaki po rzece Parsęcie oraz po rzece Piławie zostaną oznakowane.
W ramach projektu zostanie opracowana przez ZMiGDP koncepcja promocji wspólnego produktu turystycznego na bazie powyższych szlaków kajakowych.

W wyniku realizacji projektu powstaną nowe przystanie kajakowe: 6 na rzece Parsęcie, 2 na rzece Piławie oraz 2 na Pętli Szczecineckiej. Poprawie ulegnie bezpieczeństwo osób korzystających z Parsęty, Piławy oraz Pętli Szczecineckiej dzięki kompleksowemu oznaczeniu szlaków kajakowych na ww. trasach. Zniknie konieczność organizowania postojów na terenach
niezagospodarowanych, często dzikich i cennych przyrodniczo, które z uwagi na antropopresję ulegały postępującej degradacji.

Całkowita wartość projektu: 5 569 702,92 zł
Koszty kwalifikowane: 5 569 702,92 zł
Dofinansowanie (wkład UE): 4 734 247,48 zł
Harmonogram realizacji projektu: sierpień 2019 r. – grudzień 2021 r.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, działanie 4.9 Rozwój zasobów endogenicznych.

 

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments