Rozwaga podczas wyprawy do lasu. Bezpieczne grzybobranie

Kołobrzescy policjanci apelują o rozwagę podczas wypraw do lasu. Rozpoczynający się sezon na grzyby to wspaniała forma aktywności ale może też wiązać się z niebezpieczeństwem zagubienia się w lesie, czy utraty mienia wskutek nieodpowiedniego jego zabezpieczenia.

 

 

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w lesie zależy od nas samych. Należy zachować czujność i szczególną ostrożność zabezpieczając swoje mienie. Pozostawiąjąc wartościowe przedmioty, czy dokumenty w widocznym miejscu w zaparkowanym na skraju lasu samochodzie, możemy paść ofiarą przestępstwa. Amatorzy cudzej własności mogą wykorzystać nieuwagę spacerowiczów.
Policja apeluje:

– udając się do lasu dokładnie zabezpieczmy swój samochód, pozamykajmy drzwi, okna, pozostawmy auto w widocznym oraz bezpiecznym miejscu,samochód zaparkuj na parkingu leśnym;

– nie pozostawiajmy w pojeździe w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów (nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).

Pochłonięci wędrówką w poszukiwaniu grzybów często tracimy orientację w terenie i po chwili nie wiemy w którym miejscu lasu się znaleźliśmy. Nie potrafimy tym samym odnaleźć drogi powrotnej. Każdego roku policjanci na terenie całej Polski otrzymują zgłoszenia o zagubieniu w lesie. Aby uniknąć takich sytuacji przestrzegajmy kilku zasad:

– do lasu najlepiej wybierać się w towarzystwie – w razie zagrożenia możemy liczyć na szybką pomoc;

– jeśli zdecydujemy się na samotną wędrówkę warto powiadomić o tym naszych bliskich ze wskazaniem okolicy, w której będziemy przebywać i kiedy zamierzamy wrócić do domu;

– wybierajmy się do lasu w godzinach porannych, mając pewność, że wyjdziemy z lasu przed zapadnięciem zmroku. Pamiętajmy by wyposażyć się w latarki i elementy odblaskowe, które pozwolą nam być lepiej widocznymi:

– pomocnym narzędziem może okazać się telefon komórkowy z naładowaną baterią, który pozwoli nam na szybki kontakt w razie sytuacji kryzysowej;

– zabierając do lasu dzieci, nie traćmy ich z oczu;

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments