Rozpoczęły się szkolenia dyspozytorów

Dyspozytorzy medyczni WSPR ze Szczecina i Kołobrzegu aktualizują swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej i skuteczniej pomagać innym.

Na terenie naszego województwa funkcjonują dwie dyspozytornie medyczne Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Pierwsza znajduje się w Szczecinie i dysponuje 49 zespołami ratownictwa medycznego rozlokowanymi w zachodniej części województwa. Druga  znajduje się w Kołobrzegu i dysponuje 40 zespołami ratownictwa medycznego rozlokowanymi we wschodniej części województwa. Każdej doby dyspozytorzy w obu tych dyspozytorniach odbierają około 800 zgłoszeń od mieszkańców. Muszą wykazywać się dużym profesjonalizmem, opanowaniem, wiedzą, umiejętnością pracy pod presją czasu oraz odpornością na stres. To oni jako pierwsi dowiadują się o zdarzeniu, muszą w krótkim czasie zdobyć jak najwięcej informacji o poszkodowanych i podjąć odpowiednie decyzje dotyczące odmowy przyjęcia zgłoszenia lub zadysponowania odpowiednich sił i środków na miejsce zdarzenia. Są zmuszeni często rozmawiać z osobami cierpiącymi, chorymi, zestresowanymi, a nawet agresywnymi. Aby jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, odpowiednio komunikować się ze wzywającymi pomocy i współpracować z zespołami ratownictwa medycznego nasi dyspozytorzy medyczni biorą udział w specjalnym kursie doskonalącym.

 

 

W sumie weźmie w nim udział 57 dyspozytorów Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (32 ze Szczecina i 25 z Kołobrzegu). W trakcie zajęć będą między innymi ćwiczyć postępowanie w razie wypadków masowych, zasady komunikacji z osobami z zaburzeniami psychicznymi czy z dziećmi a także procedury przyjmowania wezwań i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego. Każdy z uczestników kursu weźmie udział w 8 dniach szkoleniowych, w trakcie których odbędą się zajęcia teoretyczne i praktyczne. Kurs będzie zakończony egzaminem. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 11 listopada, ostatnie zakończą się 30 grudnia. Zajęcia odbywają się w Szczecinie oraz w Kołobrzegu. Całkowity koszt kursu to ok. 64 000 zł. Krajowy Fundusz Szkoleniowy poprzez Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie dofinansował szkolenie w wysokości 32 200 zł.

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments