Recital fortepianowy w Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości
Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta oraz Stowarzyszenie Fundusz Promocji Talentów w Koszalinie zapraszają na recital fortepianowy w setną rocznicę odzyskania niepodległości RADOSŁAW SOBCZAK – finalista XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.
Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, podobnie jak w innych polskich miastach również w Kołobrzegu będą huczne, dumne i bogate w wydarzenia. Na inaugurację tychże zapraszamy już na początku miesiąca, 4.11 do sali widowiskowej RCK. Recital fortepianowy, w którym królować będzie muzyka Chopina i Paderewskiego wykona wyróżniony w XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie uznany za „Najlepszego Polaka Konkursu”, zdobywca wielu nagród pozaregulaminowych, Radosław Sobczak. Pianista jest również laureatem nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2008). Sonata Paderewskiego w wykonaniu Radosława Sobczaka, za sprawą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, przy współpracy z Polskim Radiem, znalazła się na płycie CD – „Senat RP na stulecie odzyskania niepodległości”.
W programie koncertu w Kołobrzegu znajdą się dwie kompozycje Paderewskiego: Sonata es moll op. 21 i Melodia Ges – dur op. 16 Nr 2, trzy utwory Chopina: Polonez A dur op. 40 Nr 1, Mazurek a moll op. 17 Nr 4, Andante Spianato i Wielki Polonez Es- dur op. 22 oraz 2 Etiudy z cyklu „Pory roku” – Wiosna i Zima Marcina Łukaszewskiego. Zapraszamy na niedzielne spotkanie z genialną muzyką Wielkich Mistrzów w mistrzowskiej interpretacji polskiego artysty.
Recital fortepianowy w setną rocznicę odzyskania niepodległości
RADOSŁAW SOBCZAK – finalista XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie
4.11.2018, godz. 18:00, sala widowiskowa RCK
Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie RCK
Radosław Sobczak – urodził się w 1981 roku w Piszu. W 2006 roku ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina oraz klasie kameralistyki prof. Macieja Paderewskiego. Studia uzupełnił u prof. Victora Macarova. Jest laureatem II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego ” Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2008). Został wyróżniony podczas XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F.Chopina w Warszawie w 2000 roku,otrzymując tytuł „Najlepszego Polaka Konkursu” oraz wiele nagród pozaregulaminowych; m.in. Fortepian Yamaha od Fundacji prof. Reginy Smendzianki oraz stypendium Fundacji „Crescendum est Polonia”. Występował w wielu polskich filharmoniach, brał udział w licznych festiwalach polskich , jak i zagranicznych,takich jak: Chopin Festival „Settimane Musicali Bresciane-Genio e malinconia”( Włochy), Piano Festival Kitzingen (Niemcy), Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku i Festiwal Muzyki Polskiej w Gyor (Węgry). W 2002 roku zagrał siedem recitali w Chinach na zaproszenie Shanghai Concert Hall. W 2003 roku wystąpiła na koncercie dla parlamentarzystów europejskich w Strasburgu z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jest pierwszym polskim pianistą, który wystąpił w Maskacie (Oman) na zaproszenie Ambasady Polskiej w Arabii Saudyjskiej w Rijadzie. Koncertował także w takich krajach jak: Francja, Hiszpania, Czechy, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Izrael, Palestyna, Australia USA. W 2013 roku ukazała się jego płyta CD z trzema sonatami Beethovena,a następnie „The Spirit” z utworami różnych kompozytorów zarejestrowanych podczas recitali, obie wydane przez Fundację „Cultura Animi”. W czerwcu 2018 roku we współpracy z wytwórnią DUX wydał dwie monograficzne płyty CD z muzyką Igancego Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. W latach 2010- 2012 był profesorem na Keimyung-Chopin University w Daegu w Korei Południowej. Od 2008 roku jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a od 2012 roku pedagogiem w klasie fortepianu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 w Warszawie.