Projektowanie uzupełnień protetycznych w technologii CAD/CAM. Trwa rekrutacja [FOTO]

Projektowanie uzupełnień protetycznych w technologii CAD/CAM w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych

 

 

W Studium Pracowników  Medycznych i Społecznych na kierunku technik dentystyczny odbywają się regularnie zajęcia prowadzone w technologii CAD/CAM. Każdy absolwent Studium kończący kierunek technik dentystyczny otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik dentystyczny MED.06. Wykonywanie i naprawa wyrobów medycznych z zakresu protetyki dentystycznej ortodoncji oraz epitez twarzy wraz z suplementem w języku polskim i angielskim zgodnym z Europass potwierdzającym kwalifikacje uznawane w całej Unii Europejskiej oraz dodatkowo certyfikat w zakresie projektowania w technologii  CAD/CAM.

Co to jest CAD/CAM ?

Z języka angielskiego CAD to skrót od Computer Aided Design czyli projektowanie wspomagane komputerowo. Tradycyjny wycisk zostaje zastąpiony przez skanowanie kamerą 3D opracowanych zębów. Celem tej czynności jest uzyskanie trójwymiarowego  wirtualnego modelu, który przewyższa precyzją i dokładnością zwykłe modele protetyczne. Pierwszym etapem leczenia za pomocą systemu CAD/CAM jest zeskanowanie zębów pacjenta przy pomocy skanera wewnątrzustnego . Jest to bezinwazyjny , trwający zaledwie kilka minut proces , który nie wymaga żadnych materiałów , czy też innych nakładów . Jeśli nie posiadamy skanera wewnątrzustnego , możemy pobrać tradycyjny wycisk  , a następnie włożyć go do skanera protetycznego . Skaner protetyczny przetworzy pobrany wcześniej wycisk na postać cyfrową .

CAM – to skrót od Computer Aided Manufacturing – komputerowe wspomaganie wytwarzania.  Kiedy praca jest zaprojektowana oraz dopasowana do maszyny CAM, rozpoczyna się proces wytwarzania. Używana jest do tego frezarka protetyczna lub drukarka 3D , która  pracuje sama bez udziału człowieka  od kilkudziesięciu minut do nawet kilkunastu godzin, w zależności od wielkości pracy. O ukończeniu pracy maszyna informuje nas  sygnałem dźwiękowym, mailem lub smsem, w zależności od  ustawień.

Po uzyskaniu pracy w systemie CAD / CAM   wykończa ją ostatecznie ceramista, nadając jej odpowiedni kolor i odcień.

Dzięki temu systemowi możliwe jest projektowanie i prawie natychmiastowe wytwarzanie obiektów. Zaprojektowane wcześniej wirtualne uzupełnienie protetyczne zostaje zrealizowane we frezarce czyli precyzyjnym urządzeniu sterowanym poprzez procesory, umożliwiające prowadzenie różnych narzędzi takich jak wiertła, frezy, kamienie, diamenty po obrabianych materiałach.

Ów system komputerowy służący do projektowania i wytwarzania obiektów stosowany jest w wielu gałęziach przemysłu – między innymi :elektrycznego , hutniczego , budowlanego , a także stomatologicznego.

Technologia CAD /CAM  daje wielkie możliwości dla protetyki dentystycznej. Najważniejsze korzyści  to między innymi : zredukowanie straty materiałów ,wyeliminowanie ryzyka wystąpienia błędów  i , co za tym idzie ,znaczne skrócenie czasu pracy oraz czasu leczenia w porównaniu  z tradycyjnymi technikami . Zastosowanie technologii cyfrowej gwarantuje także  zwiększenie precyzji i dokładności dopasowania uzupełnienia protetycznego. Uzupełnienia protetyczne wykonanie dzięki systemowi CAD/CAM cechują się również wyjątkowo wysokim poziomem estetycznym.

System CAD/CAM  w obecnym stadium rozwoju umożliwia zaprojektowanie i wykonywanie większości prac protetycznych:

protez częściowych i całkowitych, protez szkieletowych, prac tymczasowych, prac teleskopowych, szyn, łyżek indywidualnych , koron i mostów protetycznych, łączników, belek na implantach.

Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem kwalifikacji w zawodzie technik dentystyczny zapraszamy do Studium Pracowników Medycznych i Społecznych  w Warszawie , Łodzi , Olsztynie , Gdańsku i Koszalinie .

Na załączonych zdjęciach: projektowanie 3 punktowego mostu w technologii CAD / CAM  na kierunku technik dentystyczny w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych.

 

 

 

Wszystkich zainteresowanych kształceniem na tym kierunku zapraszamy do rekrutacji.

Zapisy i informacje:

Studium Pracowników Medycznych i Społecznych

www.szkolymedyczne.eu

tel. 510 036 706

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments